Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technikum na topie>

Pierwszy Ogólnopolski Konkurs Orki Szkół Rolniczych

Obrazek

12 października w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Żarnowcu odbędzie się I edycja Ogólnopolskiego Konkursu Orki Szkół Rolniczych. To wyjątkowa okazja by uczniowie z resortowych szkół sprawdzili się w najbardziej popularnej rolniczej konkurencji. Do udziału w konkursie zostało zaproszonych 59 szkół Ministerialnych. Każda z drużyn składa się z jednego ucznia.

Jan Beba14 września 2021, 22:27

Podczas realizacji będzie przyświecał cel połączenia zabawy i rywalizacji sportowej z zachowaniem zasad fair play z możliwością sprawdzenia nabytych umiejętności na forum rówieśników kształcących się w szkołach resortowych. Ze strony organizatorów położono duży nacisk na promowanie zasad bezpieczeństwa i zasad fair play, dlatego też uczestnicy będą pracowali na jednakowych zestawach składających się z ciągnika i pługa zagonowego. Agregat jest przystosowany do kopiującej regulacji orki.  Orka konkursowa będzie wykonywana na głębokości 20 cm, a oceniana będzie wg kryteriów jakościowych i liczbowych wskaźników:

  • prostoliniowość, głębokość i dokładność wyorania podwójnej bruzdy wstępnej,
  • ukształtowanie powierzchni i jakości składu,
  • zgodność granic orki z bocznymi granicami pola,
  • jakość pracy pługa w zależności od jego przygotowania,
  • szerokość i kształt nie zaoranego pasa przed ostatnim przejściem agregatu,
  • prostolinijność orki na całym polu,
  • wygląd zaoranej powierzchni, wykształcenie skiby i równomierność profilu pola,
  • przykrycie resztek roślinnych,
  • jakość końcowej bruzdy rozorywkowej,
  • równomierność zagłębiania i wyciągania pługa.

W czasie trwania konkursu będzie sprawdzana wiedza i umiejętności związane z technologią konstrukcji i eksploatacji maszyn i urządzeń rolniczych oraz bezpieczeństwem i higieną pracy w rolnictwie na podłożu teoretycznym i praktycznym, a także sprawdzenia umiejętności wykonywania orki siewnej zgodnie z zasadami.

Zawodnicy będą musieli wykazać się nie tylko dużą sprawnością w obsłudze ciągników i urządzeń rolniczych, ale także odpornością na stres towarzyszący zawodom z udziałem publiczności.Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)