Nasz Test: Vaderstad Carrier 500 CrossCutter Disc
Mechaniczna walka z chwastami jest na topie. Sprawdziliśmy, jak brona Väderstad z talerzami CrossCuter Disc radzi sobie z bardzo płytką uprawą.
Sprawdziliśmy taki sprzęt w czasie żniw, podczas uprawy ścierniska po rzepaku. Pierwsza uprawa ma tutaj kluczowe znaczenie. Ważne jest, aby nasiona nie były przykryte zbyt grubą warstwą ziemi i szybko skiełkowały. Väderstad dostarczył do testu zaczepianą maszynę Carrier 500 o szerokości roboczej 5 m z elementami roboczymi CrossCutter Disc. Maszyna współpracowała z ciągnikami o mocy 160 i 240 KM.
PRACA W POLU
Pierwsza czynność, jaką trzeba wykonać po rozłożeniu maszyny, to wypoziomowanie ramy. Służy do tego śruba rzymska, łącząca zaczep i ramę. Warto posiłkować się poziomicą. Wypoziomowanie należy zawsze sprawdzić, gdy używa się innego ciągnika. Tylko wtedy pierwszy i drugi rząd talerzy będą pracować na równej głębokości.
Na bronie o szerokości 5 m pracuje 40 talerzy. W pierwszym rzędzie jest ich 19, a w drugim 21. Każdy talerz ma indywidualne zabezpieczenie z gumowymi wałkami, łożyska są bezobsługowe. Faliste elementy robocze mają szerokość 11 cm. Dzięki temu przy podziałce 12,5 cm gleba jest wzruszona na całej powierzchni, nawet przy bardzo płytkiej uprawie. Wymaga to oczywiście dużej prędkości, powyżej 12 km/h. Im wyższa prędkość, tym lepszy efekt pracy.
Pracując na wspomnianej głębokości, ciągnik o mocy 160 KM był maksymalnie obciążony, rozwijał 13 km/h i spalił poniżej 5 l/ha (wraz z dojazdem na pole). Efekt pracy był o wiele lepszy, gdy maszyna współpracowała z ciągnikiem 240 KM. Traktor pracował z prędkością 16 km/h i miał jeszcze spory zapas mocy. W tym przypadku spalanie było nieco niższe.
Bronę Carrier wypróbowaliśmy także podczas uprawy ścierniska po pszenicy. Na polu zalegała spora ilość rozdrobnionej słomy. Konieczne było zwiększenie głębokości roboczej, dopiero wtedy talerze zagłębiały się w glebie.
Maszyna zaczepiana jest na zaczep, a nie na ramiona TUZ jak większość maszyn uprawowych konkurencyjnych firm. Przed zaczepieniem konieczne jest wpięcie przewodów hydraulicznych od unoszenia maszyny. Przy podawaniu oleju zmienia się wysokość końcówki zaczepu. W czasie postoju maszyna powinna wspierać się nie tylko na stopie podporowej i kołach, ale także na wale.
Carrier z CrossCuter Disc to maszyna do bardzo płytkiej uprawy, zwłaszcza ścierniska po rzepaku. Jednak pole musi być równe i pozbawione kolein. W przypadku uprawy ścierniska po zbożu, z dużą ilością rozdrobnionej słomy, trzeba pracować nieco głębiej, co zwiększa zapotrzebowanie na moc. Bronę można wyposażyć dodatkowo w zgrzebło palcowe przed pierwszym rzędem talerzy, co wyrównuje rozłożenie resztek organicznych.
Przeczytaj również

W czasie testu Vaderstad Carrier 500 zCrossCutter Disc używaliśmy m.in. do uprawy ścierniska po rzepaku.

Elementy robocze CrossCutter Disc.

Maszyna w pozycji transportowej.

Maszyna w czasie rozkładania.

Maszyna gotowa do pracy.

Carrier zaczepiany był na zaczep dolny kulowy K80.

Głębokokość pracy talerzy reulowana jest przez ograniczenie skoku siłownika hydraulicznego - klipsy dystansowe.

Orientacyjna skala głebokości roboczej.

Stalowy wał zapewniał bardzo dobre zagęszczenie.

Wygodny wspornik przewodów hydraulicznych. Mozna dopasować długość przewodów hydraulicznych wg potrzeb.

Mechanicznie obsługiwana stopa podporowa.

Skrajne talerze powinny pracować płyciej niż pozostałe talerze.

W czasie testu Vaderstad Carrier 500 zCrossCutter Disc używaliśmy m.in. do uprawy ścierniska po rzepaku.

W czasie testu Vaderstad Carrier 500 zCrossCutter Disc używaliśmy m.in. do uprawy ścierniska po rzepaku.

W czasie testu Vaderstad Carrier 500 zCrossCutter Disc używaliśmy m.in. do uprawy ścierniska po rzepaku.