Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Nasz test: łyżka Emily z frezem

14.03.2019

Drukuj

Nasz test: łyżka Emily z frezem

Artykuł dostępny

Możliwość szybkiego montażu na wysięgniku ładowarek jak również TUZ ciągników jest jedną z zalet testowanego sprzętu marki Emily. Łyżka Mélodis 50 pobiera kiszonkę z pryzmy frezem, a mieszadłem miesza i zadaje paszę przez jedno z okien po bokach.

r e k l a m a

Dostarczona do testu łyżka ma pojemność 2 m³. Wysoka masa własna 1430 kg sprawia, że Mélodis może współpracować tylko z dużymi modelami ładowarek, ale za to z większością modeli ciągników rolniczych – wystarczy, że zdołają unieść na TUZ ok. 2,5 t. Przezbrojenie łyżki do uruchomienia na ciągniku rolniczym wymaga jedynie wymiany adaptera przykręcanego do ramy łyżki. Nam w czasie testu wymiana zajęła około 20 minut.

Dane techniczne:
masa własna: 1430 kg
minimalny wydatek oleju: 50 l/min
pojemność: 2,0 m3
szerokość robocza: 2,4 m
szerokość całkowita: 2,6 m
cena w wyposażeniu testowym: 19,6 tys. euro netto

Polecany artykuł

Massey Ferguson z drugiej ręki

NAPĘD Z HYDRAULIKI

Przystępując do załadunku łyżki ważne, by znajdowała się równolegle do podłoża, co ułatwia czerwony poziomy znak referencyjny z lewej strony łyżki. Gdy łyżka właściwie spoczywa na podłożu, to znak jest równoległy do ziemi. To proste rozwiązanie, które bardzo ułatwia pracę nawet traktorzystom z mniejszą wprawą.

Wszystkie elementy łyżki napędzane są z układu hydraulicznego ładowarki lub ciągnika i sterowane za pomocą intuicyjnego sterownika w kabinie. Do podłączenia mamy więc dwa gniazda hydrauliki zewnętrznej oraz złącze wolnego spływu i 3-pinowe złącze zasilania elektrycznego. Dobrze, że jest miejsce na odłożenie przewodów. Praca frezu napędzanego silnikiem hydraulicznym sprzężona jest z działaniem dwóch siłowników podwójnego działania z lewej i prawej strony. Maksymalna wysokość uniesienia frezu w ocenianej łyżce wynosi 178 cm.Podczas pobierania kiszonki ramię rotora obniża się automatycznie, a prędkość opuszczania mogliśmy wyregulować na zaworze hydraulicznym – brak skali. Frez nie zacznie się opuszczać, nim nie nabierze pełnej prędkości obrotowej. W czasie testu mieliśmy więc krótkotrwały kłopot z rozpoczęciem pracy, wynikający ze zbyt niskiej temperatury oleju w układzie hydraulicznym ciągnika.

Pełną wersję testu prezentujemy w marcowym numerze „top agrar Polska” w dodatku specjalnym „top bydło” od strony 26.


Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek zbóż: ceny skupu mogą jeszcze spaść

Czytaj

Zobacz wideo

Nasz test: łyżka Emily z frezem

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii