Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

TEST: Brona chwastownik Mandam MBF

07.03.2019

Drukuj

TEST: Brona chwastownik Mandam MBF

Artykuł dostępny

Naturalne łąki z podłożem mineralnym były areną naszego wiosennego testu chwastownika MBF 6,0 H. Ubiegłoroczną nowość producenta z Gliwic przetestowaliśmy w trakcie pracy na różnych stanowiskach.

r e k l a m a

SUCHA I MOKRA ŁĄKA

Dostarczony do testu model ma szerokość roboczą 6 m, co przy masie własnej (bez siewnika) 464 kg daje nam 77 kg przypadające na 1 m szerokości roboczej. To niezbyt wiele, ale zdarzało się, że po przejeździe sprzętu zostawała zerwana darń, przede wszystkim na mocno uwilgotnionych łąkach. Sprzęt ma trzysegmentową konstrukcję - łamie się tylko w dwóch miejscach.

Polecany artykuł

Nasz test: łyżka Emily z frezem

Na mocno nierównych parcelach włóka zgarnia darń niekiedy na głębokość kilku cm. Zdarzało się, że gromadząca się z przodu maszyny darń uniemożliwiała dalszą jazdę. Brona bardzo dobrze spisywała się na mniej wilgotnych terenach, gdzie bardzo dobrze rozgarniała kretowiny i napowietrzała darń.

Dane techniczne

masa własna (bez siewnika): 464 kg
zapotrzebowanie na moc: 65 KM
liczba zębów sprężystych: 76
szerokość robocza: 6 m
cena w wyposażeniu testowym (z siewnikiem APV): 29,6 tys. zł netto

Maszyna nie lubi dużych nierówności (sztywna rama pełniąca rolę włóki) i wilgotnych łąk. Z tego też względu niedopuszczalna jest praca chwastownikiem na glebach zakamienionych. Sprawdziliśmy to na zalanej przez kilka miesięcy (VI–XI 2017) łące. Niestety, duża ilość materii roślinnej i organicznej uniemożliwiła dotarcie palców sprężystych do gleby.

Parcela była w wielu miejscach uszkodzona przez dziką z zwierzynę. Z tym również chwastownik Mandamu sobie nie poradził. Natomiast kiedy jesienią trawa była skoszona, brona dobrze sobie radziła, a agresywnie ustawione palce spulchniały darń.

MBF to jedna z popularniejszych maszyn eksportowanych do Niemiec, gdzie sprawdza się w pracy na równych połaciach łąk i użytków zielonych na gruntach ornych. Wielu problemów z pracą na nierównych i wilgotnych łąkach można by uniknąć, gdyby inżynierom udało się wprowadzić możliwość szerszego zakresu regulacji ustawienia maszyny i zębów sprężystych. W tej sytuacji maszyna opiera się na ramie, a zęby sprężyste dostosowują się do nierówności. W tym celu konieczne jest ustawienie ramion TUZ w pozycji pływającej i zamocowanie górnego łącznika w otworze fasolowym. W przeciwnym razie przy pokonywaniu nierówności mogłoby dochodzić do niszczenia darni.Pełną wersję testu prezentujemy w marcowym numerze „top agrar Polska” od strony 208.

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Zobacz wideo

Nasz test: Brona chwastownik Mandam MBF

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii