Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test brony mulczowej Agro-Masz BM 7,5 M [FILM]

W naszym teście sześciu polskich bron mulczowych wzięła udział najszersza wersja BM marki Agro-Masz. Podobała nam się regulacja sekcji talerzy i zębów, ale znalazły się też minusy. Zobacz film z testu!

Jan Beba6 stycznia 2023, 08:00

Agro-Masz ma szeroką ofertę bron mulczowych BM, skierowaną także dla małych i średnich gospodarstw. Dostępne są szerokości robocze: 3; 4,5; 6 oraz 7,5 m. Właśnie najszerszy model skierowany został do naszego porównania.

Rzeczywista szerokość robocza tego modelu wyniosła 740 cm. Na tej szerokości pracuje 60 podwójnych palców, rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 45 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm. Testowana maszyna wyposażona była w przednią sekcję z wąskimi talerzami o średnicy 460 mm. Talerze z bezobsługowymi piastami zamocowane były indywidualnie na solidnych amortyzatorach sprężynowych.

Zaczepianie brony

Bronę BM zaczepiało się dość dobrze. U dołu mamy po dwie możliwości zaczepienia ramion TUZ, zarówno dla II, jak i III kategorii. Łącznik centralny montowany w dwóch pozycjach sztywnych na czas transportu dla II i III kategorii zaczepowej oraz do pracy w otworze fasolowym. Niestety, przestrzeń przy tym otworze okazała się zbyt krótka do swobodnej pracy sworznia i kopiowania nierówności terenu.

brona mulczowa agro-masz bm 7,5 m

Do transportu dwie sekcje układają się prostopadle do podłoża, dzięki czemu w środku mamy miejsce do montażu siewnika, a testowana brona właśnie była wyposażona w siewnik poplonów. Podobał nam się bardzo wygodny podest do obsługi siewnika. W efekcie szerokość transportowa wynosi 275 cm. Bezpieczeństwo w czasie transportu zapewniają zamki hydrauliczne przy siłownikach odpowiedzialnych za rozkładanie maszyny. Cieszy wyposażenie w oświetlenie drogowe z tablicami ostrzegawczymi.

Licząc napędzany hydraulicznie wentylator siewnika poplonów, do podczepienia jest aż osiem węży hydraulicznych. Producent przewidział jednak sześć miejsc do wygodnego odłożenia przewodów w czasie garażowania.

Regulacje brony

Nacisk talerzy na glebę, jak również zmianę kąta pracy palców sprężystych regulują siłowniki hydrauliczne, po jednym na sekcję. Producent zadbał o dobrze widoczną skalę zarówno do regulacji pracy zębów (od 35 do 85 stopni) oraz przedniej sekcji talerzowej w zakresie od 1 do 6. Brona ma 10 punktów smarowania, niestety bez oznaczenia.

Bronę można zamówić bez osprzętu lub z przednim pojedynczym lub podwójnym rzędem talerzy.

Plusy brony Agro-Masz BM 7,5 M

  • regulacja sekcji talerzy i zębów
  • obsługa siewnika
  • miejsce do odłożenia przewodów

Minusy brony Agro-Masz BM 7,5 M

  • wąska regulacja otworu łącznika centralnego


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)