Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test brony mulczowej Krukowiak Gamma Plus 7,5 H [FILM]

Do naszego testu sześciu polskich bron mulczowych firma Krukowiak wystawiła szerszy model z serii Gamma Plus, który pracował na szerokości 740 cm. Plusy i minusy maszyny prezentujemy w filmie: koniecznie obejrzyj wideo z testu!

Jan Beba9 stycznia 2023, 13:36

Rodzinę bron mulczowych Gamma Plus tworzą na razie dwa modele hydraulicznie, składane na czas transportu, o szerokości 6 i 7,5 m. Do porównania Krukowiak wyznaczył szerszą wersję, która w przejeździe testowym pracowała na szerokości 740 cm. Na tej szerokości zamontowano 60 podwójnych palców, rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 40 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm.

Krukowiak jako jedna z dwóch firm nie zdecydował się na doposażenie brony w dodatkowe narzędzia, choć są dostępne. Testowana maszyna wyposażona była w zestaw kół podporowych, których zadaniem jest lepsze kopiowanie terenu. Wysokość pracy kół ustawiamy sworzniami, jednak w praktyce nie działa to najlepiej. Z jednej strony ciężkie koła z trudem obsługuje się w pojedynkę, a dodatkowo otwory pod sworznie były dość ciasno spasowane. Alternatywnie brona może być wyposażona w przednią sekcję talerzową.

Zaczepianie brony

Zaczep ramion TUZ dla II i III kategorii. Łącznik centralny montowany w trzech pozycjach dla II i III kategorii, ale tylko w sztywnym otworze. W pozycji transportowej dwie sekcje układają się prostopadle do podłoża bardzo blisko siebie, dzięki czemu maszyna dobrze porusza się po drogach. Za sprawą wspornika z oświetleniem drogowym i tablicami ostrzegawczymi (plus) szerokość transportowa wynosi 299 cm.

Najszersza z bron mulczowych marki Krukowiak dostarczona była z zestawem kół kopiujących. Po złożeniu do transportu maszyna jest bardzo wąska.

Najszersza z bron mulczowych marki Krukowiak dostarczona była z zestawem kół kopiujących. Po złożeniu do transportu maszyna jest bardzo wąska.

W czasie transportu maszynę zabezpiecza się hydraulicznie, a dodatkowo ręcznie w postaci solidnego pręta, łączącego lewą i prawą stronę maszyny. Prędkość rozkładania maszyny regulowana jest na zamkach hydraulicznych. Do podczepienia mieliśmy sześć przewodów hydraulicznych z wygodnym miejscem do odłożenia w czasie garażowania pięciu z nich.

Regulacje brony

Kąt pracy palców (do 90 stopni) regulują siłowniki, po jednym na stronę. Plus za dobrze widoczną skalę. Brona ma 14 punktów smarowania, niestety, bez oznaczenia. Ciekawostką jest opcjonalne wyposażenie brony w układ elektrycznego sterowania hydrauliką olejową.

Plusy brony mulczowej Krukowiak Gamma Plus 7,5 H

  • zaczep II i III kategorii TUZ
  • miejsce do odłożenia przewodów
  • podwójna blokada transportowa

Minusy brony mulczowej Krukowiak Gamma Plus 7,5 H

  • regulacja kół podporowych
  • brak podłużnego otworu do łącznika centralnego


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)