Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test brony mulczowej Smela Ryś 7,7 [FILM]

W ramach naszego testu sześciu polskich bron mulczowych prezentujemy model Smela Ryś 7,7. To najmniej skomplikowana brona w naszym zestawieniu. Wyróżnia ją sposób składania do pozycji transportowej. Koniecznie obejrzyj wideo z testu!

Jan Beba10 stycznia 2023, 12:01

Dostarczona przez firmę Smela Maszyny Rolnicze brona mulczowa Ryś to tegoroczna nowość producenta, który dotychczas zajmował się jedynie produkcją agregatów do jednoprzejazdowej uprawy i siewu. Model Ryś 7,7 w trakcie pracy uzyskał 770 cm szerokości roboczej. Na tej szerokości pracuje 60 podwójnych palców rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 45 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm. Testowana maszyna nie miała dodatkowej przedniej sekcji roboczej.

Smela Ryś 7,7 to najmniej skomplikowana brona mulczowa w naszym zestawieniu
Smela Ryś 7,7 to najmniej skomplikowana brona mulczowa w naszym zestawieniu

Zaczepianie brony

Bronę Ryś zaczepiało się dość dobrze. U dołu mamy trzy możliwości zaczepienia ramion TUZ dla II kategorii. Łącznik centralny montowany w trzech pozycjach sztywnych na czas transportu dla II kategorii zaczepowej. Przydałby się podłużny otwór do kopiowania nierówności terenu. W przeciwnym razie maszyna jest bardziej narażona na nierówną pracę podczas pokonywania nierówności przez traktor.

W modelu Ryś jako jedynym do transportu dwie sekcje układają się pod skosem, co poprawia widoczność na boki w transporcie. Producent podkreśla, że z użyciem stóp podporowych możliwe jest odczepienie maszyny w pozycji transportowej.

Bezpieczeństwo podczas transportu zapewniają zamki hydrauliczne przy siłownikach odpowiedzialnych za rozkładanie maszyny. Cieszy wyposażenie w oświetlenie drogowe z tablicami ostrzegawczymi, które niestety, trzeba składać podczas pracy w polu (ryzyko uszkodzenia). To wymaga poprawy.

Do podczepienia są cztery węże hydrauliczne. Producent przewidział odpowiednią liczbę miejsc do ich odłożenia.

Regulacje brony

Kąt pracy zębów regulują siłowniki hydrauliczne, po jednym na sekcję. Producent zadbał o dobrze widoczną skalę. Producent podkreśla, że niebawem w ofercie pojawią się dodatkowe opcje wyposażenia.

 Bronę mulczową Smela Ryś 7,7 wyróżnia sposób skladania do pozycji transportowej
Bronę mulczową Smela Ryś 7,7 wyróżnia sposób skladania do pozycji transportowej

Plusy brony mulczowej Smela Ryś 7,7

  • regulacja sekcji zębów
  • widoczność w transporcie
  • miejsce do odłożenia przewodów

Minusy brony mulczowej Smela Ryś 7,7

  • brak regulacji łącznika centralnego
  • praca z rozłożonym oświetleniem


Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)