Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test brony mulczowej Unia Buzzard 9 [FILM]

Do naszego testu sześciu polskich bron mulczowych Unia wystawiła najszerszą maszynę w teście, ma aż 9 metrów! Plusy i minusy maszyny prezentujemy w filmie: koniecznie obejrzyj wideo z testu!

Jan Beba11 stycznia 2023, 06:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak wypadła w teście brona mulczowa Unii Buzzard 9?
  • jakie są wady i zalety brony mulczowej Unii Buzzard 9?

Najszerszą maszyną w naszym teście był 9-metrowy Buzzard. W ofercie Unii jest też mniejszy model o szerokości 7,5 m. Zmierzona podczas testu szerokość robocza wyniosła 908 cm. Na tej szerokości pracuje 75 podwójnych palców, rozmieszczonych w pięciu rzędach. Odległość między rzędami wynosi 45 cm. Palce mają długość 75 cm i grubość 1,6 cm.

Buzzard, jako jedyna brona wyposażona była w przedni wał nożowy o średnicy 400 mm. Alternatywnie bronę można wyposażyć w przednią sekcję roboczą w postaci rzędu talerzy rozcinających, o średnicy 400 mm, mocowanych do ramy za pomocą solidnych sprężyn.


Unia Buzzard to największa maszyna w naszym teście. Pochwały zbiera wał nożowy

Zaczepianie Unia Buzzard 9

Podobał nam się sposób zaczepiania maszyny za pomocą belki zaczepowej III kategorii. To wygodne. Łącznik centralny montowany w dwóch pozycjach sztywnych II kategorii.

Z powodu dużej szerokości roboczej maszyna złożona jest z trzech segmentów: środkowego i dwóch bocznych składanych na czas transportu do pionu. W środku mamy miejsce do montażu siewnika poplonów Eta 500, w który można doposażyć bronę. W efekcie szerokość transportowa wynosi 280 cm. Podczas transportu zabezpiecza się blokadą mechaniczną przy siłownikach. W bronie nie zabrakło oświetlenia drogowego i tylnych osłon bezpieczeństwa. Do podczepienia mieliśmy więc sześć przewodów hydraulicznych, ale tylko dla czterech znaleźliśmy wygodne miejsce do odłożenia.

Regulacje wału nożowego i palców sprężystych

Za regulację nacisku wału nożowego na glebę, jak również zmianę kąta pracy palców sprężystych odpowiadają siłowniki hydrauliczne, po jednym na sekcję. Zabrakło nam skali regulacji wału. Czytelna jest za to skala regulacji pozycji zębów. Warto podkreślić możliwość dodatkowej regulacji ostatnich dwóch rzędów zębów, dzięki czemu można lepiej dopasować maszynę do aktualnych warunków, np. dużej ilości resztek. Brona ma 22 punkty smarowania.

Bronę można zamówić bez osprzętu, lub z przednim rzędem talerzy, pojedynczym wałem nożowym albo włóką.

Plusy i minusy brony mulczowej Unia Buzzard 9:

+ dwustopniowa regulacja sekcji palców

+ praca wału nożowego

+ miejsce do odłożenia przewodów

- widoczność w trakcie transportu

- brak regulacji łącznika centralnegoPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ten artykuł pochodzi z wydania 10/2022

czytaj więcej

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)