Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Test rozrzutnika Pichon

W teście rozrzutnika marki Pichon zdecydowaliśmy się na rozwożenie wapna, pomiotu i obornika w dawce nawet 60 t/ha. Wilgotne warunki na polu wiosną tego roku nie ułatwiały pracy 130-konnego traktora.

Jan Beba27 sierpnia 2018, 12:03
Dostarczony na naszą prośbę do jednego z wielkopolskich gospodarstw model M1350 współpracował z ciągnikiem John Deere 6620. Na przełomie marca i kwietnia br. pola przeznaczone pod siew buraków i kukurydzy były dość wilgotne, co dodatkowo zwiększało obciążenia dla ciągnika. Nie przeszkadzało nam to jednak w załadowaniu testowanej maszyny nawet piętnastoma tonami nawozu. W rozrzutniku podobała nam się ocynkowana konstrukcja i łatwość w czyszczeniu maszyny po pracy.

Sprzęt Pichon ma rozbudowaną hydraulikę z blokiem elektrozaworów. Odpowiada ona m.in. za unoszenie zasuwy, tylnych deflektorów i napęd przenośnika. Możliwość otwarcia tylko dolnych deflektorów przydała się np. podczas rozrzucania pomiotu i wapna. Przy 1000 obr./min na WOM szerokość rozrzucania pomiotu wyniosła około 12 m. Z kolei przymknięcie bocznych deflektorów pozwoliło nam z dużą dokładnością pracować przy granicy pola.

Wszystkimi funkcjami mogliśmy wygodnie sterować za pomocą elektronicznego panelu. Brakowało nam wskaźników otwierania zasuwy i deflektorów. W dnie skrzyni pracuje przenośnik łańcuchowy z 34 listwami w rozstawie co 34 cm. Na plus oceniamy pomysł zastosowania osłony łańcucha przed twardymi przedmiotami (kamienie, wapno). Mankamentem tego rozwiązania jest osadzanie się resztek materiału na osłonie – producent mógłby to wyeliminować. 

Pichon dobrze zamontował oświetlenie drogowe, które nie brudzi się podczas pracy. Dzięki amortyzacji dyszla w transporcie maszyna zachowywała się spokojnie. Dobrze, że rozrzutnik miał 32-calowe ogumienie, dzięki czemu mimo ugrzęźnięcia na polu maszyna nie haczyła osią o podłoże. Koła wystają poza obrys ciągnika, co trzeba uwzględnić w ruchu ulicznym.
Fot. Beba

Więcej o plusach i minusach testowanej maszyny przeczytasz we wrześniowym wydaniu top agrar Polska.
Picture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)