Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

TEST: Wóz asenizacyjny Joskin Modulo

O tym, jak efektywnie nawozić gnojowicą, mówi się coraz więcej. Jednym ze sposobów na zmniejszenie strat azotu jest zastosowanie aplikatora łyżwowego. Sprawdziliśmy to w naszym teście sprzętu Joskin.

Jan Beba16 czerwca 2019, 10:00

Wiosną do naszego testu dostarczono wóz asenizacyjny Joskin. Sprzęt o pojemności 8400 l współpracował z ciągnikami o mocy 90 i 115 KM. Testowany zestaw tworzy wóz Modulo2 8400 ME, z rampą Pendislide Basic o szerokości 6 m – to nowość w ofercie producenta. Sprawdziliśmy ją podczas rozwożenia gnojowicy świńskiej i gnojówki bydlęcej na grunty orne i użytki zielone.

RÓŻNE STANOWISKA

Areną realizowanego na początku kwietnia w Wielkopolsce testu były łąki o podłożu mineralnym i pola uprawne, głównie IV klasy, przed wiosenną orką pod kukurydzę. Stanowiska niezbyt mokre, więc szerokie koła poradziły sobie bez zastrzeżeń. W czasie testu wywieźliśmy kilkanaście beczek płynnego nawozu.

PRACA Z APLIKATOREM

Beczka Modulo2 jest już od jakiegoś czasu na rynku, rampa rozlewowa Pendislide trafiła do sprzedaży w tym roku. Oto nasze spostrzeżenia. Podobało nam się hydrauliczne sterowanie składanymi ramionami, wygodnie przez sterownik. Rampę zamocowano do tylnej ramy wozu za pomocą kilku solidnych śrub, co umożliwia dopasowanie punktu montażu w zależności od klasy współpracującego ciągnika. Sztywno zawieszony aplikator nie najlepiej kopiował poprzeczne nierówności. Wprawdzie metalowe listwy, do których przykręcono węże (24 szt., co 25 cm) indywidualnie dociskały końcówki rozlewowe w zakresie ok. 20 cm, ale znaczna ich odległość od osi beczkowozu utrudniała dopasowanie do powierzchni pola. A szkoda, bo sunąca po ziemi „łyżwa” poprawia wsiąkanie. Podczas skrętów wyczuliśmy opór stawiany przez sunące po powierzchni elementy aplikatora –ciekawe, jak wpłynie to na trwałość konstrukcji po latach pracy.

Z ROZDRABNIACZEM GNOJOWICY

Węże mają 4,2 cm średnicy. Aby umożliwić transport gnojowicy, za-instalowano rozdzielacz nożowy (napęd hydrauliczny), który rozdrabnia włókniste resztki ściółki i paszy – eliminuje ryzyko zapchania węża. Po wyłączeniu pompy i zamknięciu zasuwy gnojowica spływa z węży przez kilka sekund, dlatego można szybko unieść końcówki i sprawnie zawrócić – to dobre rozwiązanie. Widoczność z kabiny dobra. Po złożeniu rama blokowana jest siłownikami hydraulicznymi.


Zapraszam do lektury pełnej wersji testu w czerwcowym wydaniu "top agrar Polska".

top_agrar_polska_czerwiec_2019_joskin_testPicture of the author
Autor Artykułu:Jan Beba
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)