Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Technika>Testy>

Traktory wracają do Szczecina. Trwa walka o ziemię z ANR!

Obrazek

Dziś w południe szykuje się duża „zadyma” w Szczecinie. Rolnicy chcą powitać premier Kopacz traktorami i gwizdami, w związku z zamieszaniem wokół ziemi ANR i aresztowaniami rolników.

dr Piotr Łuczak13 października 2015, 09:20

Podaliśmy niedawno, że rolników spod Pyrzyc zatrzymała prokuratura w związku z rzekomo ustawianiem się przetargów ofertowych na ziemię z OT ANR w Szczecinie. Kilku z nich jeszcze siedzi w areszcie, pozostałych zwolniono za kaucją. Rolnicza brać z Zachodniopomorskiego przychodzi im z poparciem. Dziś, podczas wizyty premier Kopacz chcą zajechać Szczecin ciągnikami. Twierdzą, że aresztowani są niewinni. Nagrania z podsłuchów, którymi ich rzekomo ich obciążono, były nielegalne – dokonywał ich jeden z rolników. Dogadywanie się zresztą rolników o cenę przed przetargiem jest w kraju powszechne i nie jest niczym zdrożnym; bez licytacji kupują ziemię po cenie, za jaką państwo jest skłonne ją sprzedać.
Pyrzyccy rolnicy twierdzą, że aresztowanie ich kolegów to zemsta za ich ostatnie zajazdy na dzierżawione z ANR grunty przez spółki z kapitałem zagranicznym. Jak wynika z naszych informacji, zajechane grunty w Obojnie, Łozicach i Ślazowie są wciąż w rękach rolników, którzy stopniowo przesiewają rzepak pszenicą. Wypchnięci z dzierżawy cudzoziemcy próbują tu i ówdzie zaorać lub potraktować herbicydem zasiewy rolników, ale są regularnie przez polskich rolników wypierani i przesiewani. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Co sądzisz o działaniu naszych rolników spod Pyrzyc? Czy słusznie zajechali grunty spółkom z kapitałem zagranicznym? Czekamy na opinie na listy@topagrar.pl oraz na top agrar Polska/Facebook.

Fot. ŁuczakPicture of the author
Autor Artykułu:dr Piotr Łuczak
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)