Brazylia stratna przez mięsny skandal

Brazylia stratna przez mięsny skandal

Odkryty w połowie marca br. mięsny skandal w Brazylii, miesiąc później odbił się zauważalnym spadkiem eksportu wołowiny. Wymusiły go dodatkowo wprowadzone ograniczenia importowe przyjęte przez kilka krajów.

r e k l a m a

Australia ograniczyła import świeżej i zamrożonej wołowiny z marca na kwiecień aż o 28% na 70 tys. ton. Był to najniższy wynik importowy od 5 lat.

Zareagowały również Chiny, ograniczając o 39% zakupy brazylijskiego mięsa – do 12 tys. ton. Hongkong kupił tylko o 8% mniej – do 15 tys. ton; tu spadek jest niewielki, bo prawdopodobnie przez tę azjatycką bramę wjeżdża brazylijskie mięso z kontrabandy.

Zauważalnie mniej wołowiny z Brazylii w kwietniu zamówiła także Rosja, która ogranicza jego import o 41% – do 10 tys. ton. Na Bliskim Wschodzie skandal mięsny powstrzymał Arabię Saudyjską przed zakupem 4 tys. t. Jedynie Egipt kupił więcej mięsa niż zwykle. Ponieważ obecnie wszystkie kraje zniosły zakazy importu, analitycy spodziewają się w najbliższych miesiącach powrotu sprzedaży brazylijskiego mięsa do normalnego poziomu.  

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii