StoryEditor

Ceny masła na aukcji GDT dalej w górę

Na ostatniej aukcji produktów mlecznych na platformie aukcyjnej Global Dairy Trade (GDT) w Nowej Zelandii indeks cen GDT zwiększył się do 1 084 pkt. wobec 1 082 pkt. na poprzedniej aukcji, przeprowadzonej 4 lipca br. Czy mamy do czynienia z historycznym wzrostem? I wreszcie - czy nie pociągnie to za sobą gwałtownych spadków cen?
19.07.2017., 13:07h
Różnica ta oznacza wzrost o 0,2%, co było powyżej oczekiwań rynku przybliżanych kontraktami terminowymi na pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku oraz bezwodny tłuszcz mleczny na giełdzie w Nowej Zelandii.
Dlaczego?
Do zwiększenia indeksu przyczyniły się wyższe ceny 4 z 8 jego składowych, wśród których najsilniej wzrosły ceny masła (+3,4%). Największy spadek cen odnotowano w przypadku odtłuszczonego mleka w proszku (-3,2%). Maślanka w proszku nie była przedmiotem aukcji. Zmniejszyła się ilość sprzedanych towarów, która wyniosła 26 688 t wobec 28 574 t na poprzedniej aukcji (-6,6%). Kolejna aukcja GDT odbędzie się 1 sierpnia.
Różnica w cenie jest duża
Jednocześnie warto zauważyć jak bardzo wzrosła dysproporcja pomiędzy cenami masła i odtłuszczonego mleka w proszku. Ceny masła osiągnęły w ostatnich tygodniach najwyższe poziomy w historii, z kolei cena odtłuszczonego mleka w proszku kształtuje się nadal nieznacznie powyżej ostatniego dołka cyklu. Jednocześnie utrzymujące się w ostatnich miesiącach bardzo silne tempo wzrostu cen masła wskazuje w naszej ocenie na znaczący udział czynnika spekulacyjnego w jej kształtowaniu. Stwarza to ryzyko silnego spadku cen w najbliższych miesiącach.
To jest szczyt cyklu
Analitycy wskazują, że w ostatnich tygodniach można zaobserwować stabilizację indeksu cen GDT, co stanowi wsparcie dla scenariusza, zgodnie z którym światowy rynek mleka znajduje się obecnie na szczycie cyklu. W kolejnych miesiącach należy oczekiwać spadku cen produktów mlecznych, co wynikać będzie z prognozowanego przez nas wzrostu podaży mleka w Unii Europejskiej oraz w Nowej Zelandii przy jednoczesnym obniżeniu dynamiki światowego importu produktów mlecznych.
Co może zakłócić taką wizję rynku?
Głównymi czynnikami ryzyka dla wspomnianego scenariusza są warunki agrometeorologiczne w Nowej Zelandii, tempo odbudowy produkcji mleka w UE, a także dalsze kształtowanie się popytu na produkty mleczne w Chinach, charakteryzującego się istotnym udziałem czynnika spekulacyjnego. 

oprac. ag na podst. Credit Agricole
Aleksandra Galus
Autor Artykułu:Aleksandra Galus

redaktor, specjalista ds. automatyzacji treści

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 12:03