Co krok to innowacje
Bez kredytów
– Ostrożnie podchodzimy do inwestycji na kredyt. Cena mleka nie jest stabilna, łatwo można przeinwestować – wyjaśnia Monika Klarzak. Obecnie hodowcy za surowiec odstawiany do mleczarni OSM Łowicz otrzymują 1,30 zł i jest to jedna z lepszych stawek w ostatnich latach. Niestety, małe gospodarstwa często wpadają w błędne koło – niewielka ilość odstawianego mleka = mniejsza stawka za surowiec = mniejsze pieniądze. Na bieżące potrzeby wystarcza, na te większe już nie. Dlatego wszystkie innowacje w tym gospodarstwie robione są z własnych środków, bez kredytów, często naprawdę niewielkim kosztem.
Nie brakuje ich Łukaszowi Stefaniakowi, absolwentowi mechaniki budowy maszyn z zacięciem racjonalizatorskim. Na pierwszy ogień poszła inwestycja ze wsparciem gminy – domowa instalacja solarna do ogrzewania wody użytkowej i przydomowa oczyszczalnia ścieków. Z wiaty na maszyny powstała obora wolnostanowiskowa. W dawnej uwięziówce jest obecnie minihala udojowa z dojarką przewodową oraz stanowiska dla młodzieży (na uwięzi) i kojce dla cieląt. Dojarkę hodowca zainstalował nad 5 stanowiskami z możliwością doju na 7 dzięki wydłużonym wężom.
Żywienie krów w gospodarstwie opiera się na pastwisku, kiszonych wysłodkach buraczanych uzupełnianymi sianem, sianokiszonką i paszą treściwą. Coraz częściej zamiast wypasu gospodarze dowożą zielonkę do obory. I z tym wiąże się kolejne udogodnienie – kosiarka bębnowa połączona ze zgrabiarką. Za jednym przejazdem jest skoszone i zgrabione. Zbiór odbywa się prasą rolującą z nożami tnącymi; oba patenty pozwalają na oszczędność czasu i paliwa.
– Patrzę i kombinuję, jak coś zrobić prościej, szybciej, połączyć dwie czynności w jedną – wyjaśnia hodowca i dodaje: – Jeździmy z żoną na targi, wystawy, szkolenia, podpatrujemy rozwiązania dla dużych gospodarstw, zastanawiamy się, jak mogłoby to przydać się u nas. Czasem zainspiruje nas coś wyczytanego w gazecie – ostatnio pisane w „top agrar” sposoby na retencję wody w glebie. Już myślę, jak to wykorzystać u nas. Czasem wiem, co chciałbym zrobić, ale brakuje jakiegoś elementu w układance. Wtedy pomysł dojrzewa do realizacji. Lista jest długa, a zima za krótka. Bo wcielanie w życie innowacji odbywa się głównie zimą.
Przeczytaj również

Dawna uwięziówka przerobiona na „mini halę udojową z wykorzystaniem dojarki przewodowej” na 5–7 stanowisk. Pozostałe zajmują krowy zasuszone, młodzież żeńska i kojce dla cieląt.

Obok stanowisk udojowych, na uwięzi – krowy zasuszone i młodzież.

Zmywarka w konwi, czyli bańka samomyjąca. Hodowca znalazł pomysł jak łatwo umyć konwię wykorzystywaną do zdajania siary. Najtrudniej było… przekonać żonę, by pozwoliła przewiercić otwór w deklu tradycyjnej konwi. Do otworu rolnik zamontował rurę z zaworem

Silos z big bagów (koszt rozwiązania około 200 zł) – jest alternatywą dla stacjonarnego silosu na paszę treściwą. Jego koszt na potrzeby gospodarstwa to około 5 tys. zł. (na 4 tony paszy wystarczając na około 1-1,5 miesiąca). W tym przypadku problemem był

Silos na wysłodki – pomysł zrodziła się gdy ARiMR odrzuciła wniosek na budowę płyty silosowej na kiszonki. Wykorzystano baloty z sianokiszonką („skoro folia zabezpiecza pasze w środku to tak samo dobrze zabezpieczy paszę na zewnątrz”). 16 balotów na długo

Z paneli fotowoltanicznych o mocy instalacji 7,5 KW umieszczonych na dachu obory odbywa się wstępne nagrzewanie wody potrzebnej do mycia urządzeń udojowych. Na domu zamontowano instalację solarną do ogrzewanie wody, a przy domu – oczyszczalnię ścieków.

W dawnej wiacie na maszyny powstała obora wolnostanowiskowa dla krów dojnych, na głębokiej ściółce.