Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Elita liczy koszty

16.02.2019

Drukuj

Elita liczy koszty

Artykuł dostępny

Przez następne 10 lat ceny mleka będą rosnąć – to optymistyczna wiadomość. Niestety, hodowcy bydła muszą się liczyć z nieustającymi wahaniami cen. Jak odnaleźć się w tej rzeczywistości, być konkurencyjnym i więcej zarabiać na mleku? – na to pytanie starał się odpowiedzieć Jelle Zijlstra z Uniwersytetu Wageningen podczas panelu zorganizowanego przez magazyn „Elita – dobry hodowca” w ramach targów Ferma Bydła w Łodzi.

r e k l a m a

Zdaniem prelegenta z Holandii bardzo duże znaczenie w osiągnięciu tych celów będzie miała komunikacja z ludźmi, orientacja tego co się dzieje na rynku mleczarskim oraz poznanie swoich słabych i mocnych stron. Trzeba też znaleźć właściwą dla siebie strategię działania. Według Zijlstra jedną z nich mogą być niskie koszty produkcji, w czym Polska jest bardzo silna. Hodowcy mogą też iść w kierunku ekspansji, a więc powiększenie gospodarstwa mlecznego, zróżnicowanie produkcji (np. przetwórstwo na potrzeby agroturystyki) lub uzyskiwać wyższą cenę za produkt dzięki jakiejś wartości dodanej (lepszej jakości).

Każde gospodarstwo musi też optymalnie zarządzać kosztami. – Powinniśmy myśleć o tym na co będziemy potrzebować pieniędzy w ciągu najbliższych 2–5 lat. W każdym działaniu musimy się kierować podobnym 4-stopniowym schematem postępowania tj. planowanie, wykonanie, sprawdzenie i skorygowanie – mówił ekspert z Wageningen. Jak opisywał, w przypadku liczby komórek somatycznych w mleku w pierwszej kolejności należy ustalić – do jakiego poziomu chcemy je obniżyć. Następnie odpowiadamy na pytanie jak to zrobić, wdrażamy zmiany i po pewnym czasie sprawdzamy efekty. W przypadku negatywnego wyniku, procedura musi być powtórzona od nowa.

Polecany artykuł

Na skrobiowych można zarobić!

Kolejny element to próg opłacalności. Ile wynosi w przypadku moich warunków? W tym kontekście, duże znaczenie ma zminimalizowanie kosztów jednostkowych, które można osiągnąć dzięki zwiększeniu skali stada. Obrazują to różnice miedzy ¼ najlepszych ferm w stosunku do średnich wyników z wszystkich holenderskich gospodarstwach. Jak się okazuje, te pierwsze miały niższe koszty bezpośrednie i produkowały mleko o lepszych parametrach.

Ekspert zwracał też uwagę na kredyty i związane z nimi ryzyko przeinwestowania. – Jeśli masz pieniądze, to najpierw spłać kredyt a dopiero potem inwestuj. Co więcej oblicz, jakie dana inwestycja przyniesie zyski – zachęcał Zijlstra. Wielu rolników pyta też, czy warto inwestować w automatyzację. Na szali musimy postawić elastyczność i umiejętności w przypadku siły najemnej oraz stałą jakość i koszty produkcji w przypadku automatyzacji. Trzeba przeanalizować, na czym bardziej nam zależy.

mj
Fot. Jajor

Polecane dla Ciebie:

article icon

Co zrobić ze zużytą folią kiszonkarską?

Czytaj

Galeria zdjęć

Jelle Zijlstra z Uniwersytetu Wageningen (Holandia)
Prof. Adam Traczykowski z UTP w Bydgoszczy, który mówił o chorobach metabolicznych u krów
dr Ryszard Kujawiak z Sano - Nowoczesne Żywienie Zwierząt. Mówił o tym jak prawidłowo zasuszać krowy

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii