Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>

GLW i GIS: mięso w Polsce jest bezpieczne

Obrazek

– Aktualnie nie mamy żadnego stanu zagrożenia i mam nadzieję, że się nigdy nie pojawi. W polskich sklepach można kupować mięso. Jest bezpieczne – mówili Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii oraz Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny podczas konferencji prasowej w Warszawie, odnosząc się do materiału telewizyjnego o nielegalnym uboju bydła.

Marcin JajorDorota Kolasińska31 stycznia 2019, 14:02
– Zaproponowaliśmy zmianę przepisów, tak żeby uszczelnić nadzór poprzez wprowadzenie stałego monitoringu w zakładach ubojowych. Powinny być kamery w miejscu przyjęcia żywca, w magazynach żywca, jak również podczas uboju. W planach jest też obowiązek przechowywania nagrań przez okres co najmniej 3 miesięcy ze stałym dostępem do nich inspekcji weterynaryjnej i organów ścigania – podkreślał Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii. Według przekazanych na konferencji informacji, zlecono też dodatkowe kontrole, w tym niezapowiedziane, które mają objąć wszystkie zakłady w Polsce. Weryfikacji wspólnie z policją mają być też poddane różne ogłoszenia o skupie zwierząt nienadających się do uboju.

Konferencja jest pokłosiem materiału przedstawionego w programie telewizyjnym o nielegalnym uboju bydła, które odbywało się w godzinach nocnych bez nadzoru lekarza weterynarii. Jak zaznaczał Niemczuk, policja prowadzi już stosowne postępowanie, zakład został natychmiast zamknięty i cofnięto mu uprawnienia. Mięso, które tam się znajdowało zostało zabezpieczone i zostanie przekazane do utylizacji.

Z kolei mięso, które opuściło mury zakładu miało najpierw – zgodnie z informacją GLW – trafić do dwóch podmiotów w województwach mazowieckim i małopolskim, a następnie do ponad 20 innych kanałów dystrybucji. Sprawa dotyczy ok. 9,5 tys. kg, z czego 2,7 tys. kg zostało wysłane do krajów członkowskich. – Utworzono listę dystrybucji i mięso jest wycofywane z obrotu. Ubój był nielegalny ze względu na niezachowanie dobrostanu zwierząt. Mięso zostało zbadane i nie ma zagrożenia mikrobiologicznego – mówił Niemczuk i zaraz potem nawiązał do swojej wizyty w Brukseli.

– Rozmawiałem z głównymi lekarzami weterynarii wszystkich państw członkowskich oraz Komisją Europejską. Przekonywałem, że nasza żywność jest bezpieczna, a przypadek miał incydentalny charakter. Szczególne obawy co do polskiego rynku wołowiny miały Słowacja i Czechy – mówił Niemczuk.

O bezpieczeństwo polskiej wołowiny zapewniał również Jarosław Pinkas, główny inspektor sanitarny. Jak mówił, Państwowa Inspekcja Sanitarna prowadzi bieżący monitoring zatruć i zakażeń pokarmowych, także w kontekście sprzedaży detalicznej.
– Bardzo precyzyjnie badamy wszystko to, co znajduje się w tej chwili w handlu. Aktualnie nie ma żadnego stanu zagrożenia dla ludzi i mam nadzieję, że się nigdy nie pojawi. Jesteśmy bezpiecznym krajem. Spokojnie możemy zjadać wołowinę i przetwory mięsne – mówił Pinkas.

mj/dk
Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)