Gwarantowana cena Friesland Campina - już po zwyżkach?

Gwarantowana cena Friesland Campina - już po zwyżkach?

Zaraz po podwyżkach notowanych w lutym i marcu br. gwarantowanej ceny skupu mleka Friesland Campina (najwiekszej holenderskiej spółdzielni mleczarskiej) w kwietniu nastąpiła stabilizacja.

r e k l a m a

Na chwilę obecną cena wynosi 36 euro za 100 kg. Wyrównanie sytuacji jest wynikiem spodziewanej wcześniej sytuacji na rynku, charakteryzującej się brakiem większych zmian. 


Analitycy zwracają jednocześnie uwagę, że kwietniowa cena uwzględnia również korektę (+0,59 euro) ponieważ stawka z lutego była niedoszacowana. Friesland Campina ustaliła w kwietniu:

  • cenę tłuszczu mlecznego na poziomie 293,83 euro/100 kg (czyli podobnie jak miesiąc wcześniej),
  • za 100 kilogramów białka mlecznego trzeba było zapłacić 587,66 euro,laktozę wyceniono na 58,77 euro/100 kg (+5%).


W okresie od stycznia do kwietnia 2017 r. średnia gwarantowana cena mleka Friesland Campina wynosiła 35,38 euro/100 kg i była o 28,6% wyższa niż w tym samym czasie przed rokiem.

Przypomnijmy, że gwarantowana cena oferowana przez Friesland Campinę jest powiązana ze średnią ważoną roczną ceną mleka w Niemczech, Holandii, Danii (Arla Foods) i Belgii (Milcobel). Cena ta odnosi się do 100 kg mleka o 4,41% zawartości tłuszczu, 3,47% białka i 4,51% laktozy i nie obejmuje VAT. 

oprac. ag, na podst. FAPA

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii