Jak łatwo ulepszyć cielętnik?

Jak łatwo ulepszyć cielętnik?

Jak poprawić odchów cieląt przy niskim budżecie? Przede wszystkim skorygować błędy w budynku, w którym utrzymujemy zwierzęta. Cielętnik jest stary, a nie ma możliwości modernizacji? Nie szkodzi – wystarczy pamiętać o pięciu prostych wskaźnikach.

r e k l a m a

1.    Wilgoć

Wzrost wilgotności zwiększa ryzyko przenoszenia infekcji, przeżywalność bakterii i wirusów. Rośnie też konieczność częstej wymiany ściółki.

Należy sprawdzać wilgotność podłogi w budynku. Czy jest miejsce, którym deszcz i śnieg mogą dostać się do środka? Dachowe wyloty powietrza zapewniają niezwykle ważny efekt kominowy (cug, ciąg ciepłego powietrza w górę), który jest szczególnie istotny dla dorosłego bydła. Jednak trzeba pamiętać, aby wyloty były osłonięte lub nakryte, aby opady nie dostawały się do środka.

Krytycznym aspektem, przy którym wielu hodowców zawodzi, są czyste rynny, które powinny zapobiegać przedostawaniu się wody do budynku.

2.    Świeże powietrze

Zatęchłe, stojące powietrze jest podstawą do rozmnażania pasożytów. Zazwyczaj w ścianach budynku robi się otwory lub wstawia siatki tak, aby zagwarantować stały, kontrolowany dopływ powietrza powyżej poziomu zwierząt.

W budynkach, które są szersze niż 27 metrów, pojawia się problem. Na środku brakuje świeżego powietrza.

Wentylator pomaga powietrzu krążyć. Warto zainwestować w to urządzenie: większość bakterii i wirusów ginie 10-20 razy szybciej w świeżym powietrzu, niż w mieszaninie świeżego i zatęchłego powietrza.

3.    Ruch powietrza

Na poziomie 0,2-0,5 m/s ruch powietrza nie szkodzi cielętom – prędkość jest niższa niż ta, z jaką porusza się człowiek.

Prędkość krążącego powietrza wpływa na temperaturę, która sprawia, że zwierzęta tracą dodatkową energię na utrzymanie ciepłoty ciała.

Dla dwutygodniowych i młodszych cieląt taka temperatura to mniej niż 15°C. Tolerancja na niską temperaturę wzrasta powoli, wraz z pobraniem suchej masy i rozwojem żwacza. Tak czy inaczej, starszy cielak utrzyma ciepłotę ciała przy małych stratach energii w temperaturze otoczenia 9°C, jeśli ruch powietrza zwolni do 2 m/s.

4.    Temperatura

Lampy grzejące mogą pomóc cielętom w kontrolowaniu temperatury ciała, tak jak narzutki. Lepsze są te lampy, które nie grzeją powietrza, a tylko to, co wejdzie z nimi w bezpośredni kontakt.

Niska temperatura zaostrza się w momencie, gdy zwiększa się prędkość powietrza, szczególnie wilgotnego.

5.    Czystość

Czyszczenie parą wodną nie tylko zwiększa higienę, ale przede wszystkim usuwa biofilm – drobnoustroje skumulowane na drzwiach i korytach, które są siedliskiem zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy bydła (IBR), zdolnego przetrwać tam nawet 30 dni.

Oczywiście należy sprawdzić, który patogen jest wiodącym w stadzie i dobrać odpowiedni środek do dezynfekcji z pomocą lekarza weterynarii.

Niezbędne dla utrzymania higieny jest czyszczenie kojców pomiędzy wstawieniami nowych cieląt, regularna wymiana smoczków, mycie wiader i koryt. Najbardziej korzystna jest codzienna wymiana ściółki.

To tylko kilka zasad, które mogą pozytywnie wpłynąć na utrzymanie cieląt w gospodarstwie. Niewiele trzeba, by poprawić odchów – podstawą jest dobre zarządzanie i takie zagospodarowanie nawet starych budynków, by cielęta były zdrowe i prawidłowo się rozwijały. al

fot. Sierszeńska
źródło: Farmers Weekly

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii