Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>

KIL-W: Inspekcja jest w kryzysie – trzeba ją wzmocnić!

Obrazek

Trzeba zmienić przepisy i wzmocnić Inspekcję Weterynaryjną – to stanowisko Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej, która odniosła się do kontrowersyjnego materiału w TVN.

Marcin Jajor1 lutego 2019, 15:39

– Istnieje konieczność podjęcia szybkich decyzji politycznych mających na celu wzmocnienie kadrowo-finansowe Inspekcji Weterynaryjnej oraz zmianę przepisów dotyczących usprawnienia całego nadzoru weterynaryjnego – podkreśla Jacek Łukaszewicz, prezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej.
 
W dokumencie czytamy, też że: ”Inspekcja Weterynaryjna znajduje się w poważnym kryzysie. Z pracy odchodzą wykształceni specjaliści, którzy w sektorze prywatnym mogą liczyć na dużo wyższe pensje. Z kolei do pracy w Inspekcji Weterynaryjnej nie chcą przychodzić absolwenci Wydziałów Medycyny Weterynaryjnej, którzy po 5,5 letnich studiach nie są zainteresowani pracą za 2500–3000 zł brutto. W efekcie powiatowe inspektoraty weterynarii cierpią na chroniczne braki kadrowe. Są powiaty, gdzie pracuje tylko jeden lekarz weterynarii. (…) Jak Państwo chce efektywnie wykonywać swoje funkcje, jeżeli pozwala na takie sytuacje?”
 
Ponadto Jacek Łukaszewicz w oświadczeniu zaznacza, że sprawa nielegalnego uboju na Mazowszu została przekazana do rzecznika odpowiedzialności zawodowej samorządu lekarzy weterynarii w celu sprawdzenia ewentualnej odpowiedzialności pracujących w rzeźni lekarzy.
 
Do stanowiska Krajowej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej odniósł się Paweł Niemczuk, główny lekarz weterynarii podczas wczorajszej konferencji prasowej w Warszawie. Jak przyznał, w Inspekcji Weterynaryjnej jest zbyt mało lekarzy weterynarii w porównaniu z innymi krajami Europy Zachodniej i oczywiście wiąże się to m.in. z finansowaniem.
– Jesteśmy po spotkaniach z ministrem Ardanowskim i są zapowiedziane pewne podwyżki. Mam nadzieję, że przyciągną więcej lekarzy weterynarii do pracy w inspekcji – mówił Niemczuk.

mj/KIL-W
Fot. Janusz-TwardowskaPicture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)