StoryEditor

Kto decyduje o rynku mleka?

Co w przyszłości zdecyduje o utrzymaniu konkurencyjności na rynku mleka? Jaka przyszłość czeka producentów?
16.12.2020., 11:12h

To pytania, które stawia sobie każdy producent mleka. A ponieważ żyjemy i produkujemy na rynku globalnym, nasza przyszłość zależy również od tego, co dzieje się po drugiej stronie kontynentu.

– W krajach rozwiniętych wypadają z rynku przede wszystkim małe gospodarstwa, ale jak pokazują analizy IFCN, również nie wszystkie większe – powyżej 30 sztuk – w UE mają przed sobą dobrą perspektywę – wyjaśniał na naszym Forum Łukasz Wyrzykowski, prelegent z Kilonii, główny menedżer i specjalista ds. analiz sektora produkcji mleka w IFCN.

 

Większe spożycie

Rynek mleka stale rośnie i to bardzo dobra informacja – od 1996 roku produkcja mleka wzrosła aż o 67% (o 59% w rejonach rozwijających się i o 8% w rejonach rozwiniętych). W ślad za wzrostem liczby ludności na świecie oraz konsumpcji „na głowę”, rośnie zarówno wydajność, jak i liczba krów, czy liczba gospodarstw. Co ciekawe – zaledwie 6–7% surowca jest przedmiotem handlu, ale to wystarczy, by na cenę mleka patrzeć globalnie. Nie ma zbyt dużo krajów samowystarczalnych z rosnącą produkcją. Polska jest w ich gronie z bardzo dobrymi perspektywami – mamy 123% samowystarczalności (Niemcy – 114%), z roku n...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Mira Wieczorek
Autor Artykułu:Mira Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 22:12