Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Oceniaj wagę i wzrost cieląt

11.01.2019

Drukuj

Oceniaj wagę i wzrost cieląt

Artykuł dostępny

– Programowanie metaboliczne jest faktem – podkreślał dr Leonel Leal z centrum badawczego Nutreco (Trouw Nutrition) podczas spotkania zorganizowanego k. Rawy Mazowieckiej (woj. mazowieckie). Ekspert przedstawił wyniki analiz dwóch grup zwierząt, które różniła wielkość dawki preparatu mlekozastępczego w początkowych okresie odchowu. Pierwsza grupa otrzymywała 0,6 kg/dzień (konwencjonalna), druga – 1,2 kg/dzień (life start). Inne parametry odchowu pozostawały takie same, w tym m.in. zwierzęta były utrzymywane indywidualnie, od 4 dnia życia miały nieograniczony dostęp do wody i były odsadzane w 56 dniu życia.

r e k l a m a

– Jak się okazało cielęta, które żywiono mniejszą dawką preparatu mlekozastępczego przyrastały wolniej tj. ok. 650 g/dzień i już nigdy nie były takie same jak cielęta z grupy z większą dawką preparatu mlekozastępczego. Te ostatnie przyrastały ok. 800 g/dzień – mówił dr Leal.

Liczy się dobra krowa!
Po odsadzeniu cielęta w obu grupach rosły tak samo, a różnica w wadze utrzymywała się do 21 miesiąca życia. Inseminację rozpoczęto kiedy jałówki osiągnęły ok. 60% wagi dojrzałej krowy tj. >390 kg. Wiek pierwszego wycielenia cieląt z grupy life start przypadał na 683 dzień wobec 699 dnia u jałówek z grupy konwencjonalnej. Ponadto w tej pierwszej obserwowano wyższą wydajność tłuszczu, wyższą wydajność mleka i niższy spadek kondycji ciała po wycieleniu (w skali BCS). To jednak nie koniec. Kluczowe znaczenia miała też większa długowieczność zwierząt.

Polecany artykuł

Weterynaria hodowcom

– Z grupy 43 cieląt do 180 dnia laktacji w stadzie pozostało 31 zwierząt (grupa konwencjonalna) i 37 zwierząt (life start). Tak więc zwierzęta żywiona większymi dawkami preparatu mlekozastępczego na początku odchowu zostały przestawione metabolicznie i były lepiej przygotowane na późniejsze trudy późniejszej laktacji. Wszystko przez lepszy metabolizm energii, aminokwasów i aktywność fermentacyjną mikroorganizmów. – Kiedyś naszym głównym celem w odchowie cieląt było to, żeby nie chorowały i nie padały. Dziś to za mało. Masz mieć z nich dobre krowy! – komentował prof. Kowalski.

Stawiamy na tłuszcz!
Podczas spotkania firma Trouw Nutrition zaprezentowała nowe podejście do składu preparatu mlekozastępczego, w którym postawiła przede wszystkim na maksymalizowaniu porcji energii. Efektem pracy naukowej i doświadczeń na licznych fermach jest produkt o nazwie e-Line Sprayfo Delta. Najważniejszą cechą produktu jest 25% udział tłuszczu (65% palmowego i 35% kokosowego), wobec 22,5% białka ogólnego z odtłuszczonego mleka w proszku, a także mniejsza zawartość laktozy.  – W jego przypadku na całościowy odchów cielęcia trzeba przeznaczyć ok. 51 kg produktu. To ilość, która jest bliska naturalnej dawce pobieranej przez cielę w naturalnych warunkach – zaznaczał Józef Cogiel z Trouw Nutrition.

mj
Fot. Jajor


Polecane dla Ciebie:

article icon

Massey Ferguson z drugiej ręki

Czytaj

Galeria zdjęć

Konfererncja Trouw Nutrition
Arend Jan Hendriks mówił o swoim sposobie na dobre przyrosty masy ciała u cieląt, wczesne zacielenie i dobrą wydajność u krów
– Wciąż jest wiele ferm, które nieprawidłowo odpaja cielęta siarą – mówił prof. Tadeusz Stefaniak

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii