Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Bydło>

PZPBM: Podejmujemy działania na rzecz unormowania sytuacji

Obrazek

Większa ilość rzeźni i zwrot kosztów uśmiercania sztuk chorych – to niektóre propozycja jakie Rada Sektora Wołowiny wysuwa w odpowiedzi na wizerunkowy kryzys na rynku wołowiny.

 

Marcin Jajor9 lutego 2019, 18:23
Cały sektor boryka się z ogromnym kryzysem wizerunkowym. Na początku lutego br. Rada Sektora Wołowiny wysunęła propozycje, które mają kłaść nacisk na konieczność pomocy rolnikom w legalnej sprzedaży sztuk pourazowych. Co zaproponowano?
 
– Będziemy dążyć do tego, aby rolnik sam mógł ubić bydło pourazowe nie tylko do 6 miesięcy ale i starsze oraz wykorzystać mięso na własne potrzeby. Koniecznym jest zatem powstanie większej ilości rzeźni dokonujących uboju sanitarnego, w tym ubojni mobilnych. W naszej opinii, powinien zostać wprowadzony zwrot kosztów uśmiercenia sztuk chorych oraz rekompensata wartości rynkowej takich sztuk – czytamy w komunikacie Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego. 


Jak zaznacza Jerzy Wierzbicki, prezes organizacji, trwająca obecnie sytuacja, w której inne rynki przyglądają się naszym działaniom a konsumenci wstrzymują się od decyzji o wyborze wołowiny, przekłada się na spadek cen uzyskiwanych za żywiec wołowy. Związane są one także z zamieszaniem, które zapanowało wśród producentów. W obawie o dalsze spadki gorączkowo poszukują zbytu na wyprodukowany żywiec. Taka nadpodaż skutkuje obniżaniem cen.
 
Zaproponowane przez Radę Sektora Wołowiny działania mają spowodować powrót zaufania do polskich produktów i eksporterów wołowiny. Ponadto organizacja zaleca spokój i normalną pracę zgodną z zaplanowanym wcześniej w gospodarstwie harmonogramem produkcji i wynikającą z niej sprzedaż. 

– Produkowana w Polsce wołowina to produkt bezpieczny, sprawdzony, konkurencyjny, który na stałe zagościł na zagranicznych rynkach a organizacje takie jak nasza wraz z przedstawicielami administracji publicznej podejmują działania na rzecz zażegnania kryzysu – czytamy w komunikacie PZPBM.
 
opr. mj
Fot. Jajor


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)