Rosną ceny kwot mlecznych

Dobre ceny skupu mobilizują do zwiększenia produkcji mleka, co grozi przekroczeniem krajowej kwoty mlecznej i zapłaceniem z tego tytułu kary. Dlatego im bliżej końca roku kwotowego 2013/2014, tym wyższe są ceny kwot mlecznych.

r e k l a m a

 

Rekordowe ceny skupu mleka zachęcają do zwiększonych dostaw surowca do mleczarni. Stwarza to niebezpieczeństwo ponownego przekroczenia krajowej kwoty mlecznej. Według informacji ARR w okresie od kwietnia do października 2013 roku skupiono o 0,16% mleka więcej niż w tym samym okresie roku kwotowego 2012/2013. Ponadto w październiku do mleczarni dostarczono 825,6 mln kg mleka, tj. o 2,5% więcej niż przed rokiem. Zdaniem ekspertów, taka dynamika dostaw stwarza ryzyko przekroczenia limitu produkcji mleka przydzielonego Polsce. Znajduje to odzwierciedlenie w rosnących cenach kwot mlecznych. Według informacji portalu www.kwotymleczne.com, ceny kwot mlecznych w sierpniu 2013 roku wahały się od 8 do 9 groszy/kg. W listopadzie 2013 roku sprzedający oczekiwali zapłaty za kg kwoty mlecznej rzędu 12-14 groszy, tj. o ok. 50% więcej. Czy warto tyle zapłacić za kwotę mleczną, gdy niedługo będą one zniesione? Będzie to zależało od skali przekroczenia krajowego limitu produkcji mleka.  Ubiegłoroczne doświadczenie wykazało, że za kg kwoty mlecznej nie opłacało się zapłacić więcej niż ok. 3 grosze.

les

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii