Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Warszawską wyspę koszą owce i kozy - naturalne kosiarki

03.08.2018

Drukuj

Warszawską wyspę koszą owce i kozy - naturalne kosiarki

Artykuł dostępny

Na wyspie na Wiśle w pobliżu mostu Gdańskiego pasie się stado owiec polskich ras - merynos i wrzosówka oraz kóz, liczy kilkadziesiąt sztuk i codziennie zadziwia warszawiaków. Owce i kozy mają ułatwić nadrzecznym ptakom budowanie gniazd pośród niskiej roślinności, chodzi w szczególności o takie gatunki jak rybitwy, mewy i sieweczki. Nadbrzeże silnie zarasta, bo 
ziemia jest w tych rejonach dobrej jakości także przyrost jest bardzo szybki. Ekolodzy nie chcą naruszać naturalnych lęgowisk ptaków i wchodzić tam z głośnymi kosiarkami, więc zainwestowali w naturalne kosiarki. 

r e k l a m a
- Pilotażowa akcja sprawdziła się - zwierzęta zjadają zarośla i tym samy w pełni naturalnie pomagają nam w pielęgnacji domów skrzydlatych mieszkańców wyspy - mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.
Zwierzaki przyjechały z hodowli na Wawrze i Józefowie, wypas prowadzi właściciel. Teraz wyspa jest bezpiecznym miejscem dla ptaków (jeszcze niedawno można było na nią wejść po ścieżce usypanej z gruzu). Ptaki mogą swobodnie żyć, z daleka od wędkarzy i spacerowiczów. 


- Na szczęście kozy i owce są smakoszami pędów drzew, takich jak klon jesionolistny czy robinia akacjowa. Tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich pozwala zwolnić proces odrastania wysokich roślin. Szczególnie zależy nam na ograniczeniu gatunków roślin, które naturalnie nie występują w łęgach - mówi Iwona Zwolińska, kierownik projektu z Zarządu 
Zieleni m.st. Warszawy.
Owce i kozy będą przebywać na wyspie aż do zimy. 

Międzywale Wisły

Międzywale Wisły zostało objęte programem  Natura 2000. Występują tam rzadkie gatunki np. rybitwa białoczelna czy rybitwa rzeczna. Ptaki siewkowe, ze względu na dogodne warunki, lubią zamieszkiwać dzikie, nadwiślańskie brzegi.

Polecany artykuł

Elita liczy kosztydkol/ tvnwarszawa.tvn24.pl
Zdjęcie tvnwarszawa.tvn24.pl

Polecane dla Ciebie:

article icon

Plan zagospodarowania przestrzennego i wezwanie do zapłaty planistycznej

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii