Żywienie ze smartfona

Żywienie ze smartfona

Sterowany telefonem komórkowym robot mieszająco-zadający paszę, który sam porusza się w oborze i poza nią oraz automatyczny dój w czterech robotach – tak w skrócie wygląda nowoczesna obora w Ślizowie.

r e k l a m a

Decyzja o inwestycji w automatyczne żywienie i dój zapadła już na etapie kupna gospodarstwa. Wiedzieliśmy, że na dłuższą metę nie da się funkcjonować w starym budynku, gdzie wiele prac trzeba było wykonać ręcznie – wspomina Dorota Wyrobek, która wraz z mężem Grzegorzem w 2013 r. przeprowadziła się z Pszczyny do Ślizowa (woj. dolnośląskie). Tu kupili ok. 200-ha gospodarstwo ze 120 krowami dojnymi.

Po dwóch latach wybudowali oborę na 320 stanowisk i niemal dwukrotnie powiększyli stado krów. Zwierzęta nie tylko są dojone za pomocą 4 robotów, ale również żywione Vectorem, a więc systemem automatycznego przygotowania i zadawania paszy od firmy Lely.Jak urządzenie sprawdza się w praktyce oraz jakie warunki należy spełnić w oborze przed jego instalacją? Czytaj w najnowszym styczniowym wydaniu „top bydło”.

mj
Fot. Jajor

 

Zainteresował Cię ten artykuł? Chcesz mieć nieograniczony dostęp do najlepszych informacji rolniczych? Skorzystaj z oferty naszej prenumeraty.
Pokaż komentarze

Zobacz także

więcej artykułów z tej kategorii