Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

ARiMR żąda dowodu zgodności mocy silnika ciągnika z wnioskiem

Obrazek

Pytanie: Kupiłam ciągnik w ramach PROW, jednak ARiMR kwestionuje zgodność mocy silnika z wnioskiem i żąda dowodu, dotyczącego tej mocy. Czy sprzedawca ma obowiązek wydać dokument potwierdzający moc silnika?

adw. Mikołaj Pomin21 października 2018, 09:20
Odpowiedź: Zasadność żądania od rolnika, by wykazał moc silnika wydaje się wątpliwa. Dane techniczne, w tym parametry silnika wynikają z dokumentów homologacyjnych, danych katalogowych czy innych dokumentów, których część jest wydawana nabywcy wraz z ciągnikiem, a część powszechnie dostępna choćby w Internecie. Parametry techniczne nie powinny zatem budzić wątpliwości, jeśli tylko oznaczenia nabytego ciągnika zgadzają się z opisanymi we wniosku.

Należy zaznaczyć, że w razie różnicy w mocy pomiędzy tym, co deklaruje sprzedawca a tym, co wyniknęłoby z ewentualnego badania może być przedmiotem roszczeń w ramach rękojmi za wady rzeczy sprzedanej. Nie powinno być natomiast przedmiotem postępowania w przedmiocie wypłaty środków w ramach PROW, jak nie są nim jakiekolwiek usterki maszyny, której zakup jest dofinansowany w ramach programu. Niezależnie od tego dla sprzedawcy nie powinno stanowić problemu wydanie kopii świadectwa homologacji, z którego wynikają parametry techniczne, takie jak moc silnika.

Adwokat Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika? Chcesz, aby Ci pomógł? Zadaj je w poniższym formularzu:Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)