Zaloguj
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Budowa drogi na działce bez zgody właściciela

Pytanie: Od sąsiada dowiedziałem się o wydaniu decyzji, na mocy której na mojej działce ma zostać wybudowana droga. Niestety, nie otrzymałem żadnego pisma w tej sprawie. Czy gmina może bez mojej zgody i bez odszkodowania zająć moją ziemię pod budowę drogi?

adw. Mikołaj Pomin6 maja 2019, 08:07
Odpowiedź: Realizacje inwestycji drogowych odbywają się od kilku już lat na podstawie przepisów ustawy z 10 kwietnia 2003r. o szczególnych zasadach przygotowania i realizacji inwestycji w zakresie dróg publicznych (tj. Dz. U. 2018.1474). Podstawą takiej inwestycji jest decyzja zezwalająca na jej realizację (realizację inwestycji drogowej).

W przypadku dróg gminnych decyzje te wydają właściwi starostowie. Przepisy ustawy są tak skonstruowane, by postępowania w sprawie budowy dróg były możliwie jak najkrótsze i jak najmniej skomplikowane.

Zawiadomienie o wszczęciu postępowania w sprawie wydania decyzji przesyła się właścicielom lub użytkownikom wieczystym nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie tej decyzji na adres wskazany w katastrze nieruchomości, czyli ewidencji prowadzonej przez starostwo. Organ nie bada przy tym, czy...

Pozostało 70 % tekstu
Ten artykuł jest dostępny dla subskrybentów top agrar Premium.

Aby czytać wszystkie artykuły ze strefy Premium dołącz do grona subskrybentów już teraz! Skorzystaj ze specjalnej oferty – teraz tylko 3 zł za pierwsze 3 miesiące nieograniczonego dostępu do top agrar Premium.

Codziennie przygotowujemy dla Ciebie m. in. fachowe artykuły, porady i komentarze ekspertów, raporty oraz prognozy rynkowe. Bądź na bieżąco z tym, co najważniejsze dla rolnika.

SubskrybujZaloguj się
Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Przewiń W GÓRĘ LUB KLIKNIj aby WRÓCIĆ DO STRONY GŁÓWNEJ