Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Darowanie gospodarstwa a odwołanie darowizny

Obrazek

Pytanie: Kilka lat temu darowałem gospodarstwo synowi. Jednak po czasie, z powodu jego rażącej niewdzięczności darowiznę odwołałem. Sąd, przed którym toczyła się sprawa, uznał odwołanie darowizny za zasadne. W jaki sposób mogę wykreślić z księgi wieczystej syna? Czy wraz z synem znów muszę pójść do notariusza?

adw. Mikołaj Pomin4 marca 2019, 12:00
Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 898 § 1 Kodeksu cywilnego, darczyńca może odwołać darowiznę już wykonaną, jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Pojęcie niewdzięczności jest bardzo szerokie, a jego konkretyzację znaleźć można w wielu orzeczeniach Sądu Najwyższego. Należy jednak zaznaczyć, że tylko rażąca niewdzięczność może stanowić podstawę odwołania darowizny.

W omawianej sprawie Czytelnik odwołał darowiznę, i to skutecznie, co zostało potwierdzone wyrokiem sądowym. Dotychczas w księdze wieczystej prowadzonej dla nieruchomości, będącej częścią gospodarstwa ujawniony był jako właściciel obdarowany (syn). Z uwagi na pewność obrotu i znaczenie treścią ksiąg wieczystych konieczne jest ujawnienie odwołanej darowizny w księdze poprzez ponowną zmianę właściciela. W tym celu nie jest konieczna ponowna wizyta u notariusza, bowiem zmiana właściciela już nastąpiła w wyniku odwołania darowizny.

Wystarczającym dokumentem do dokonania zmian jest odpis wyroku sądu opatrzony wzmianką o prawomocności (wyrok niezaskarżalny).

adw. Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)