Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium

Dług na weksel

Obrazek
Pytanie: Mam dług wobec dostawcy nawozów zabezpieczony wekslem. Zwróciłem się do wierzyciela z prośbą o rozłożenie długu na raty, jednak on w zamian za rozłożenie na raty zmusza mnie do kupna ciągnika od niego. Czy ma do tego prawo?
adw. Mikołaj Pomin15 lutego 2020, 08:41
Odpowiedź: Dług, w dodatku zabezpieczony wekslem in blanco przekazanym wierzycielowi jest dla dłużnika bardzo niebezpiecznym rozwiązaniem, bowiem taki weksel znacząco ułatwia wierzycielowi windykację zobowiązania.

O problemach rolników, którzy spłacali zobowiązania zabezpieczone wekslem kilkakrotnie pisaliśmy na naszych łamach. Wierzyciel jest zatem w uprzywilejowanej sytuacji i może narzucać dłużnikowi rozwiązania, jak choćby propozycję złożoną Czytelnikowi, tj. dodatkowego zakupu ciągnika w zamian za rozłożenie długu na raty.

Taka propozycja, choć może bulwersować, mieści się w pojęciu swobody umów i nie jest niezgodna z prawem. Oczywiście, dłużnik nie musi się godzić na przyjęcie oferty i zakup ciągnika, jednak trudno przewidzieć reakcję wierzyciela. Może on po prostu nie przystać na rozłożenie należności na raty. Wydaje się jednak, że poważna, dbająca o reputację firma złożenie tego typu propozycji winna przemyśleć, by nie narazić się na utratę marki.

adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)