Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Dom we współwłasności

Obrazek

Pytanie: Jestem właścicielem ziemi, na której chcę z bratem wspólnie wybudować dom. Jakich formalności muszę dopełnić, by brat został współwłaścicielem tego domu?

Andrzej Sawa29 listopada 2016, 14:11

Odpowiedź: Zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego (art. 46 i 47) generalnie rzecz biorąc, budynek trwale związany z gruntem stanowi jego część składową. Tym samym nie może być odrębnym przedmiotem własności od nieruchomości, na której jest wybudowany.
Właścicielem budynku jest zatem ten, na czyim gruncie został on wybudowany. Gdy nieruchomość jest przedmiotem współwłasności, każdy ze współwłaścicieli ma tyle samo udziałów w gruncie jak i budynku.

Aby zmienić ten stan rzeczy, wystarczy przenieść „część własności”, tj. udziały w nieruchomości na osobę trzecią, w tym przypadku brata. Można tego dokonać sprzedając udziały, darując je lub przenosząc pod innym tytułem. Strony mogą dowolnie ustalić, jaka część własności zostanie przeniesiona. Najbardziej praktyczne jest przeniesienie takiej części własności, która odpowiada wniesionemu wkładowi na budowę domu.
Należy przy tym pamiętać, że przeniesienie pod jakimkolwiek tytułem prawnym udziałów we własności nieruchomości winno nastąpić w formie aktu notarialnego. Sporządzenie umowy w jakiejkolwiek innej formie nie będzie ważne.

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)