Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Dopłaty dla dzierżawcy czy właściciela?

Obrazek

Pytanie: Czy zapis w umowie dzierżawy, że wydzierżawiający otrzyma dopłaty, jest zgodny z prawem?    Artur M. (woj. pomorskie)

Andrzej Sawa24 lipca 2015, 08:26

Odpowiedź: Często zdarza się, że poza czynszem dzierżawnym wydzierżawiający domaga się od dzierżawcy, by ten przekazywał mu dopłaty bezpośrednie uzyskiwane do dzierżawionych gruntów. Jeżeli w umowie zawarta jest klauzula, że czynsz dzierżawcy uwzględnia uzyskane dopłaty (jest powiększony o należne dopłaty), takie postanowienie zgodne jest z obowiązującymi przepisami. Innymi słowy, jeżeli o dopłaty występuje dzierżawca i rozlicza się poprzez wyższy czynsz, strony nie naruszają przepisów.

Często się jednak zdarza, że strony ustalają, iż o dopłaty wystąpi wydzierżawiający, choć pole użytkuje dzierżawca. Taki stan rzeczy jest niezgodny z przepisami, bowiem o dopłaty może wystąpić jedynie osoba faktycznie je posiadająca. Wydzierżawiający ubiegający się o dopłaty naraża obie strony umowy nawet na odpowiedzialność karną za wprowadzenie w błąd Agencję i uzyskanie w ten sposób nienależnej pomocy. Oczywiście, poza odpowiedzialnością karną, strony zobowiązane będą również do zwrotu uzyskanych dopłat.Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)