Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Dożywocie dla macochy. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?

Obrazek

Pytanie: Kilka lat temu rodzice darowali mi gospodarstwo, w zamian za co ustanowiłam na ich rzecz prawo dożywocia. Jakiś czas temu zmarła matka, a ojciec ponownie się ożenił. Czy prawo dożywocia „przechodzi” na drugą żonę ojca?

adw. Mikołaj Pomin6 marca 2019, 08:00
Odpowiedź: Prawo dożywocia jest prawem osobistym, które wygasa wskutek śmierci osoby uprawnionej; w przypadku jego ustanowienia na rzecz kilku osób, w razie śmierci jednej z nich, prawo to ulega odpowiedniemu zmniejszeniu (art. 911 kodeksu cywilnego). Co prawda dopuszczalne jest ustanowienie prawa dożywocia na rzecz osoby trzeciej, jednak do tego konieczna jest zgoda osoby uprawnionej, jak i zobowiązanej.

Uprawnienia wynikające z umowy o dożywocie nie „przechodzą” automatycznie na małżonka uprawnionego. Strony mogą je jednak na tę osobę rozciągnąć, sporządzając odpowiedni aneks do umowy. Należy jednak zastrzec, że ewentualny szczegółowy zakres uprawnień i obowiązków stron umowy o dożywocie w pierwszej kolejności opisany jest w samej umowie i to tam należy szukać odpowiedzi na zadane pytanie.

adw. Mikołaj Pomin


Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)