Weź udział w konkursie i wygraj odpicowanego Ursusa!  
   

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Dzierżawca zaorał łąkę, którą miał oddać

10.03.2019

Drukuj

Dzierżawca zaorał łąkę, którą miał oddać

Pozostało 60% artykułu.
Więcej przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.

Masz już prenumeratę lub dostęp?

Możesz już teraz kupić dostęp do wszystkich treści lub do wybranego artykułu

Kup dostęp Kup ten artykuł za 3,69 zł Kup ten artykuł za 0 złpo wyrażeniu zgód

r e k l a m a

Odpowiedź: O obowiązkach i uprawnieniach stron umowy dzierżawy w pierwszej kolejności rozstrzyga jej treść. Tam należy zatem szukać wskazówek co do tego, w jakim stanie została nieruchomość wydana, na jaki cel została wydzierżawiona oraz w jakim stanie winna zostać zwrócona. Jeżeli umowa nie zawiera powyższych postanowień, decydujące są ustalenia ustne między stronami, o ile w ogóle takie miały miejsce i są możliwe do odtworzenia. W ostateczności zastosowanie znajdą przepisy Kodeksu cywilnego.

Art. 696 stanowi, że dzierżawca powinien wykonywać swoje prawo zgodnie z wymaganiami prawidłowej gospodarki i nie może zmieniać przeznaczenia przedmiotu dzierżawy bez zgody wydzierżawiającego. Jest on również zobowiązany do zachowania rzeczy w niezmienionym stanie, jednak nie ponosi odpowiedzialności za pogorszenie stanu rzeczy lub jej wydanie w stanie nieodpowiadającym właściwej gospodarce, o ile wykaże, że w czasie trwania całej umowy wykonywał należycie swoje obowiązki i dbał o rzecz. Z kolei, zgodnie z art. 707, po zakończeniu dzierżawy dzierżawca obowiązany jest, w braku odmiennej umowy, zwrócić przedmiot dzierżawy w takim stanie, w jakim powinien się znajdować stosownie do przepisów o wykonywaniu dzierżawy.

Uzasadniony jest wniosek, że zaoranie łąki bez zgody właściciela stanowi naruszenie wspomnianego przepisu. Należy się przychylić do stanowiska, że zmiana ta stoi w sprzeczności z przepisami kodeksu cywilnego, co świadczy o naruszeniu umowy przez dzierżawcę. Wydzierżawiający może zatem żądać od dzierżawcy pokrycia szkody, jaką poniósł w związku z zaoraniem łąki. Odszkodowanie może obejmować nie tylko koszty związane  przywróceniem łąki, ale również z ewentualnymi utraconymi dochodami w postaci nieskoszonych traw na paszę, itp. Roszczenie odszkodowawcze w tej sprawie ulega przedawnieniu z upływem 3 lat, licząc od dowiedzenia się o szkodzie i osobie zobowiązanej do jej naprawienia.
adw. Mikołaj Pomin

Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:

Widziałeś już nasze video "Zobacz kwietniowy numer top agrar Polska w nowej odsłonie!"?

Czytaj artykuły w naszej aplikacji!

Aplikacja TAP jest już dostępna

r e k l a m a

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii

Użytkowniku zadecyduj o wyrażeniu zgody!

Skrollując treść naszego Serwisu, zamykając okno tego komunikatu (X), klikając na elementy strony poza tym komunikatem bez zmian ustawień w zakresie prywatności, zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. (dalej PWR/my) i Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji w serwisach PWR i w Internecie. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne a wyrażoną zgodę możesz w każdej chwili cofnąć.
Dowiedz się więcej lub zdecyduj o zgodzie.

Nasz cel to dostarczanie interesujących Ciebie treści, również przez dopasowane do Twoich zainteresowań reklamy. Twoja zgoda na wykorzystanie plików cookies i podobnych technologii w Twojej przeglądarce umożliwi nam dostosowanie przekazu do Twoich preferencji. Pozwoli ograniczyć ilość prezentowanych reklam Brak zmian ustawień przeglądarki jest Twoją zgodą na zapis plików cookies i podobnych technologii w Twoim urządzeniu końcowym i wykorzystanie zapisanych w nich informacji. Ustawienia przeglądarki w zakresie cookies możesz zawsze zmienić
(szczegóły w Polityce Prywatności).

Drogi Użytkowniku!

Przez dalsze Aktywne korzystanie z Serwisu, bez zmian ustawień przeglądarki, oznacza, że zgodziłeś się na przechowywanie w Twojej przeglądarce plików cookies i na przetwarzanie gromadzonych dzięki nim danych osobowych przez Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o. i naszych Zaufanych Partnerów. Dowiedz się więcej lub wycofaj zgody