Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Egzekucja nakazu zapłaty po śmierci dłużnika

Obrazek

Pytanie: Co robić, gdy zmarł dłużnik. Mam wyrok sądowy nakazujący zapłatę.

adw. Mikołaj Pomin20 września 2020, 10:39
Odpowiedź: Czytelnik, jako wierzyciel ma dwie możliwość. Po pierwsze, może poczekać na ujawnienie się spadkobierców i skierować przeciwko nim swoje roszczenia. Takie rozwiązanie ma tę wadę, że oczekiwanie na spadkobierców może spowodować przerwanie biegu przedawnienia, który w tym przypadku wynosi 10 lat.

Wierzyciel powinien jednak, o ile to możliwe, samemu podjąć się szukania spadkobierców. Nie jest to niestety łatwa sprawa i w takich przypadkach bardzo pomocna może być, np. kancelaria adwokacka. Prawnik z doświadczeniem nie powinien mieć większych trudności z przeprowadzeniem sprawy. Wszystko należy zacząć od wystąpienia do właściwego urzędu stanu cywilnego o odpis skrócony aktu zgonu. Z niego będzie wynikało, czy zmarły był w związku małżeńskim. Dzięki temu możliwe będzie uzyskanie aktu małżeństwa.

To pierwszy krok do ustalenia kręgu spadkobierców, bowiem w przypadku dziedziczenia ustawowego, to małżonek jest zawsze spadkobiercą. Ustalanie dalszych spadkobierców nie powinno być kłopotliwe. Jeżeli jednak zmarły był stanu wolnego, a jego dzieci czy wnuki nie są znane, ustalenie spadkobierców może być dość trudne. Tym bardziej warto zatrudnić prawnika z doświadczeniem, który będzie potrafił zgromadzić odpowiednie informacje.

Warto jednak podkreślić, że znalezienie wszystkich spadkobierców jeszcze nie gwarantuje sukcesu, bowiem w ciągu 6 miesięcy od dnia dowiedzenia się o powołaniu do spadku mogą oni odrzucić spadek. Bywa, że wszyscy spadkobiercy odrzucają spadek, by nie dziedziczyć długów. Zatem długotrwałe i kosztowne ustalanie spadkobierców może zakończyć się niczym z braku majątku i osób, z których można by egzekwować należność.

adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)