StoryEditor

Kara umowna za nieodstawione zboże

Pytanie: Zawarłem umowę sprzedaży pszenicy, z której się nie wywiązałem. Niedawno otrzymałem z zakładów zbożowych wezwanie do zapłaty kary umownej. Czy każde niewykonanie umowy sprzedaży zboża powoduje konieczność zapłaty kar umownych?
28.02.2020., 13:02h
Odpowiedź: Zasadą jest, że kontrahenci winni się wywiązywać ze swych zobowiązań. Oczywiście, przyczyn niewywiązania się z umowy może być wiele, jednak często jest to efektem działania lub zaniechania jednej ze stron. Obowiązujące przepisy przewidują „sankcje” za niewykonanie umowy, którą z reguły jest odpowiedzialność odszkodowawcza. Zakres tej odpowiedzialności zależy przy tym od umowy wiążącej strony; czasem odpowiedzialność odszkodowawcza może zostać w ogóle wyłączona, innym razem jeden z kontrahentów lub obaj ponoszą odpowiedzialność nawet za niezawinione niewykonanie przyjętych na siebie obowiązków.

Zakres odpowiedzialności może obejmować rzeczywistą szkodę, jak i ewentualne utracone dochody – możliwe do osiągnięcia w przyszłości. Z punktu widzenia pokrzywdzonego istotną wadą odszkodowania jest to, że to na nim ciąży obowiązek wykazania zarówno powstania szkody, jak i jej wysokości. Szczególnie ta druga okoliczność może powodować wiele komplikacji. Rozwiązaniem tego problemu jest kara umowna, stanowiąca swego rodzaju odszkodowanie, które jest stałe (określone w umowie) i niezależne od rzeczywiście ponie...
Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
adw. Mikołaj Pomin
Autor Artykułu:adw. Mikołaj PominPrawnik w redakcji "top agrar Polska".
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 20:25