Zarejestruj się, i zaloguj aby przeczytać kolejne 3 artykuły.
Wszystkie przeczytasz dzięki prenumeracie lub kupując dostęp.
r e k l a m a
Obowiązujące przepisy pozwalają jednak na nabycie własności rzeczy nawet w takiej sytuacji, gdy rozporządza nią osoba nieuprawniona. Zgodnie z treścią art. 169 Kodeksu cywilnego, jeżeli osoba nieuprawniona do rozporządzania rzeczą ruchomą zbywa rzecz i wydaje ją nabywcy, nabywca uzyskuje własność z chwilą objęcia rzeczy w posiadanie, chyba że działa w złej wierze. Jednakże, jeżeli mamy do czynienia z rzeczą zgubioną, skradzioną lub w inny sposób utraconą przez właściciela, która zostaje zbyta przed upływem lat trzech od chwili jej zgubienia, skradzenia lub utraty, nabywca może uzyskać własność dopiero z upływem powyższego trzyletniego terminu. Ograniczenie trzyletnie nie dotyczy jednak pieniędzy i dokumentów na okaziciela, ani rzeczy nabytych na urzędowej licytacji publicznej lub w toku postępowania egzekucyjnego.
r e k l a m a
Należy jednak zastrzec, że sytuacja prawna auta byłaby bardziej skomplikowana, gdy zostało ono wcześniej skradzione. W tej sytuacji nabycie własności mogłoby nastąpić dopiero po co najmniej 3 latach od kradzieży.
Należy wreszcie zastrzec, że ewentualna ocena, czy doszło do nabycia pojazdu należeć będzie do sądu orzekającego w sprawie przeciwko ubezpieczycielowi o wypłatę odszkodowania. Każdą tego typu sprawę należy rozpatrywać oddzielnie, na podstawie jej stanu faktycznego i wszystkich okoliczności sprawy, które ostatecznie mogą prowadzić do wniosków odmiennych niż wyżej zaprezentowane ̶ oparte na krótkim opisie sprawy przez czytelnika.
adw. Mikołaj Pomin
Widziałeś już nasze video "Prawo rolne: Obowiązki spadkobierców #7"?
r e k l a m a
r e k l a m a