Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Kupno ciągnika bez spadku

Obrazek

Czy można kupić ciągnik o nieuregulowanym stanie prawnym, którego właściciel zmarł a spadkobiercy nie są znani?

adw. Mikołaj Pomin14 lutego 2018, 08:22
Nabycie prawa własności, w tym przypadku ciągnika może nastąpić, co do zasady, wtedy gdy jego stan prawny jest uregulowany − by nabyć własność ktoś musi być właścicielem i mieć możliwość jej przeniesienia. W dodatku, zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, ciągnik podlega rejestracji we właściwym starostwie, która nie zostanie dokonana, jeżeli nabywca nie przedstawi dokumentów nabycia.

W omawianym przypadku kupno ciągnika może okazać się niemożliwe, nawet jeśli zostanie przeprowadzone postępowanie spadkowe i ustaleni zostaną spadkobiercy – część z nich może się po prostu „nie znaleźć”. Oczywiście, „znani” spadkobiercy mogą żądać sądowego działu spadku (podziału, który nabyli w drodze dziedziczenia), jednak koszty takiego postępowania mogą być nawet wyższe, niż wartość ciągnika (opłata sądowa, opinia biegłego sądowego wyceniającego maszynę, koszty kuratora dla nieznanych z miejsca pobytu, koszty ogłoszenia w prasie o toczącym się postępowaniu).

W tej sytuacji wydaje się, że z uwagi na przewidywane koszty oraz czas trwania postępowania (zapewne nie mniej niż rok) przedsięwzięcie, choć możliwe do przeprowadzenia, okaże się nieopłacalne.

adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)