Namiot – hala na zgłoszenie czy pozwolenie na budowę?
Pytanie: Czy na postawienie namiotu – hali konieczne jest pozwolenie na budowę bądź zgłoszenie?
16 listopada 2018, 10:01
Odpowiedź: Z zadanego pytania nie wynika, w jakim celu oraz na jaki czas ma zostać postawiony namiot-hala, a także jakie ma mieć rozmiary. Z tego względu można udzielić ogólnej odpowiedzi na temat wymogów, jakie należy spełnić stawiając tego typu obiekty na nieruchomości. Zgodnie z ogólną zasadą wyrażoną w art. 29 ust. 1 ustawy z 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (t.j. DzU z 2018 r., poz. 1202), roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę. Roboty budowlane, to – zgodnie z przepisami ustawy − budowa, a także prace polegające na przebudowie, montażu, remoncie lub rozbiórce obiektu budowlanego (obiekt budowlany to budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowla stanowiąca całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami, obiekt małej architektury – art. 3 Prawa budowlanego).
Przepisy ustawy wprowadzają szereg wyjątków od zasady dotyczącej konieczności uzyskania pozwolenia na budowę. Zgodnie z art. 29 pozwolenia na budowę nie wymaga m.in. budowa obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej: parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m, naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m; wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2; altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 35 m2, tymczasowych obiektów budowlanych, niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie nie dłuższym niż 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu.
Jak wynika z powyższego, postawienie namiotu - hali nie będzie wymagało pozwolenia na budowę, jeżeli będzie się zaliczało do jednego z powyższych wyjątków. Nie oznacza to jednak, że postawienie obiektu niewymagającego pozwolenia na budowę nie wiąże się z żadnymi wymogami formalnymi. Zgodnie z treścią art. 30 Prawa budowlanego, realizacja tej inwestycji wymagać będzie zgłoszenia właściwemu organowi. Do wykonywania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie, w drodze decyzji, sprzeciwu i nie później niż po upływie 2 lat od określonego w zgłoszeniu terminu ich rozpoczęcia.