Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Odpowiedzialność za długi spadkowe

Obrazek

Pytanie: Czy spadkobiercy odpowiadają za kredyt spadkodawcy? Czworo spadkobierców zapłaciło swoje części kredytu, a jeden nie chce. Czy reszta odpowiada za jego część.

adw. Mikołaj Pomin25 sierpnia 2015, 09:36

Odpowiedź: Z chwilą śmierci spadkodawcy, jego spadkobiercy wstępują w ogół praw i obowiązków, jakie na spadkobiercy ciążyły. Do chwili przyjęcia spadku spadkobiercy odpowiadają jedynie majątkiem pozostawionym przez zmarłego. Po jego przyjęciu odpowiadają całym swoim majątkiem osobistym.

Spadkobiercy są zobowiązani do spłaty długów zmarłego na tych samych zasadach, na jakich on był zobowiązany. Nie ma przy tym znaczenia, czy spadkobiercy wiedzieli o długach czy też nie. Przed dokonaniem działu spadku spadkobiercy odpowiedzialni są za długi spadkodawcy solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel, w tym przypadku bank, może domagać się zwrotu całości lub części kredytu od jednego, kilku bądź wszystkich spadkobierców. Dopiero spłata całości zobowiązania zwalnia wszystkich dłużników z odpowiedzialności.

Niezależnie od tego, ile spłacili poszczególni spadkobiercy, bank teoretycznie może od każdego z nich zażądać brakującej części. Oczywiście, ten ze spadkobierców, który spłacił więcej zobowiązań, niż wynosi jego udział w spadku ma prawo dochodzić od pozostałych zwrotu nadpłaconej różnicy. Inaczej sytuacja przedstawia się po dokonaniu działu spadku. Od tego momentu spadkobiercy ponoszą odpowiedzialność za długi spadkowe do wielkości nabytego udziału.Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)