Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Odrolnienie działki budowlanej

Obrazek

Pytanie: Z mojego pola (gleby klasy IV i V) wydzieliłem i sprzedałem działkę budowlaną, do której ustanowiłem dojazd na zasadzie służebności przez resztę działki rolnej. Nabywca wystąpił o pozwolenie na budowę domu na kupionej działce, jednak starostwo uzależnia wydanie pozwolenia na budowę od odrolnienia działki, przez którą przebiega dojazd. Czy starostwo ma rację?
Janusz D. (woj. wielkopolskie)

Andrzej Sawa21 września 2017, 23:06

Odpowiedź: Problematyka „odrolniania” gruntów rolnych i ich wyłączania z produkcji rolnej jest uregulowana w ustawie z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. DzU z 2004 r., nr 121, poz. 1266 ze zm.). Co do zasady, odrolnienie następuje na mocy zapisów planu zagospodarowania przestrzennego gminy, w którym określone jest przeznaczenie danego gruntu.

Jeżeli w danej gminie nie obowiązuje plan zagospodarowania przestrzennego, odrolnienie może nastąpić na podstawie decyzji o warunkach zabudowy wydawanej przez wójta (burmistrza lub prezydenta).

Należy jednak odróżnić odrolnienie (zmianę przeznaczenia gruntu z rolnego) od wyłączenia z produkcji rolniczej. O ile odrolnienie jest bezpłatne, wyłączenie z produkcji rolniczej jest odpłatne i wiąże się z wysokimi opłatami.

W omawianym przypadku odrolnienie gruntu jest niepotrzebne. Zgodnie z zapisami ustawy nie wymaga się zmiany przeznaczenia w planie użytków rolnych klas IV, IVa, IVb, V i VI. Tym samym w omawianym przypadku dla uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę na działce sąsiedniej nie jest konieczne odrolnienie działki, na której ustanowiono służebność przejazdu.  as

Fot. SierszeńskaPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)