Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Odszkodowanie za chore zwierzę

Obrazek

Pytanie: Sprzedałem byka do uboju, ale weterynarz zdiagnozował chorobę dyskwalifikującą do konsumpcji i zwierzę zutylizowano. Czy mogę dochodzić jakichś roszczeń od nabywcy, który z tego powodu nie wypłacił mi należności?

Andrzej Sawa10 kwietnia 2017, 12:00

Odpowiedź:  W przypadku sprzedaży zwierząt, podobnie jak przy sprzedaży innych rzeczy, sprzedawca odpowiada wobec kupującego za zgodność towaru z umową. Jeśli zatem byk został sprzedany jako zdrowy, ale po badaniu okazało się, że jest chory i nie nadaje się do uboju, to sprzedający ponosi odpowiedzialność za taki stan rzeczy.

Może się jednak zwolnić z tej odpowiedzialności w sytuacji, gdy wykaże, że zwierzę zachorowało po sprzedaży. W praktyce bardzo trudno jest jednak wykazać, że w krótkim czasie pomiędzy odbiorem a ubojem zwierzę ciężko zachorowało. W takim przypadku sprzedawcy nie przysługują żadne roszczenia w stosunku do kupującego. Takie roszczenia może mieć za to kupujący wobec hodowcy, jeśli okaże się, że choroba zwierzęcia została zatajona.   as

Fot. WieczorekPicture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)