Ta strona używa cookie w celu lepszego dostosowania treści oraz dla celów statystycznych. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie. Możesz wyłączyć możliwość ich zapisu, zmieniając ustawienia Twojej przeglądarki.

Zgadzam się

Your browser version is not supported. Download the latest browers, or use other.

Zamknij

r e k l a m a

Partner portalu

Odszkodowanie za grunt pod drogę powiatową

07.02.2016

Drukuj

Odszkodowanie za grunt pod drogę powiatową

Artykuł dostępny

Od dłuższego czasu staram się wyegzekwować odszkodowanie z tego tytułu na przemian od Starostwa i Agencji Nieruchomości Rolnych, jednak bezskutecznie. Która instytucja jest zobowiązana do jego wypłaty?

Odpowiedź: Z przedstawionego stanu faktycznego nie wynika jednoznacznie, w jaki sposób doszło do podziału nieruchomości i przeznaczenia gruntu pod drogę. Niezależnie od tego można wskazać, że w sprawie zastosowanie znajdą przepisy Ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (DzU z 2010 r., nr 102, poz. 651 tj.). W przypadku − gdy do wydzielenia działki pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe − z nieruchomości doszło na wniosek właściciela, działka te przechodzi z mocy prawa odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja, zatwierdzająca projekt podziału, stała się ostateczna, a orzeczenie o podziale prawomocne, za odszkodowaniem ustalonym według zasad obowiązujących przy wywłaszczaniu nieruchomości.

r e k l a m aNowy właściciel danej działki, a więc w tym przypadku powiat, zobowiązany jest do zapłaty odszkodowania za przejętą nieruchomość. Z żądaniem ustalenia odszkodowania należy wystąpić do właściwego starosty, który po przeprowadzeniu rozprawy administracyjnej i rozpatrzeniu zasadności wniosku wydaje decyzję ustalającą odszkodowanie bądź odmawiającą jego ustalenia. Ostateczna decyzja, ustalająca wysokość odszkodowania podlega wykonaniu w drodze egzekucji.

Podobnie sytuacja wygląda, gdy dana działka przejmowana jest pod drogę w drodze wywłaszczenia. W tym przypadku wysokość odszkodowania ustalana jest jednak w treści decyzji wywłaszczeniowej, która również, gdy stanie się ostateczna, stanowi tytuł egzekucyjny.

Polecany artykuł

Test kompaktowej brony talerzowej Agro-Masz

Polecane dla Ciebie:

article icon

Rynek świń: Fakty są bezlitosne

Czytaj

r e k l a m a

Komentarze (?)

r e k l a m a

więcej artykułów z tej kategorii