Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Odwołanie od decyzji środowiskowej dotyczącej budowy chlewni i odszkodowanie za utratę dofinansowania unijnego

Obrazek

Pytanie: Czy sąsiad ma prawo złożyć odwołanie od decyzji środowiskowej (decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach) dotyczącej budowy chlewni, która ma być na działce sąsiadującej z jego posesją? Czy w razie, gdy ta decyzja zostanie utrzymana mogę skarżyć sąsiada za szkody, gdy utracę przez to dofinansowanie unijne?

adw. Mikołaj Pomin5 października 2018, 09:57
Odpowiedź: Odwołanie od decyzji administracyjnej może wnieść strona (art. 127 § 1 kodeksu postępowania administracyjnego). Stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto żąda czynności organu ze względu na swój interes prawny lub obowiązek (art. 28). Inaczej, stroną jest każdy, kogo dane postępowanie dotyczy. W postępowaniu w sprawie decyzji środowiskowej budowy chlewni sąsiad jest stroną postępowania z mocy prawa, zatem przysługuje mu również prawo złożenia odwołania od tej decyzji. Z prawa tego może skorzystać w terminie 14 dni od dnia otrzymania decyzji; samo odwołanie nie wymaga szczegółowego uzasadnienia.

Warto dodać, że decyzja, od której złożono odwołanie nie podlega wykonaniu. Skoro strona z mocy ustawy ma prawo złożyć odwołanie, skorzystanie z tego prawa, nawet jeśli decyzja jest prawidłowa, nie jest podstawą do żądania odszkodowania (także wtedy, gdy z powodu odwołania inwestor utraci dofinansowanie). Takie działanie – złożenie odwołania – jest bowiem zgodne z prawem.

Adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika? Chcesz, aby Ci pomógł? Zadaj je w poniższym formularzu:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)