Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Ogrodzenie posesji - czy można postawić płot wzdłuż drogi asfaltowej?

Obrazek

Pytanie Czytelnika: 10–15 lat temu gmina „wylała” asfalt na starej drodze gruntowej, częściowo na naszej działce. Pogodziliśmy się ze stratą paru metrów, ale chcielibyśmy całość ogrodzić. Czy możemy postawić płot wzdłuż asfaltowej drogi?

adw. Mikołaj Pomin29 września 2021, 11:06
Wykonując infrastrukturę drogową na cudzej nieruchomości, gmina naruszyła prawo własności osoby trzeciej (Czytelnika). Z tym wiążą się oczywiście określone konsekwencje prawne, jak konieczność zapłaty odszkodowania bądź wykupu zajętego fragmentu działki. Skoro jednak Czytelnik pogodził się z utratą fragmentu parceli, te aspekty możemy pominąć i skupić się na możliwości ogrodzenia terenu. Prawo własności pozwala właścicielowi korzystać z rzeczy w granicach określonych przez ustawy i zasady współżycia społecznego i zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa, w szczególności może pobierać pożytki i inne dochody z rzeczy (art. 140 Kodeksu cywilnego). Dotyczy to również korzystania z nieruchomości, a zatem jej grodzenia. Jeżeli zatem jest to zgodne z obowiązującym prawem, Czytelnik może ogrodzić swoją posesję, nawet od strony drogi. Przyjmuje się bowiem, że przepisy dotyczące dróg, w tym ustawy o drogach publicznych nie dają podstaw do ograniczania takiego prawa. Trzeba jednak się upewnić, by płot nie stanął w obrębie pasa drogowego i by spełniał wymogi wynikające z innych przepisów, np. Prawa budowlanego czy przepisów miejscowych, do których zalicza się miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. 

Adw. Mikołaj Pomin

Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)