Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Pomoc dla grup producentów – dyżur ekspertów

Obrazek

Po naszych publikacjach o problemach grup producentów z uzyskaniem uznania i pomocy  z PROW do naszej redakcji napłynęło wiele pytań dotyczących funkcjonowania grup. Oto jedno z nich.

Grzegorz Ignaczewski6 sierpnia 2018, 15:28
Pytanie: Na co grupa może przeznaczyć pieniądze z dotacji z PROW? Czy w planie biznesowym trzeba zaplanować wydatkowanie całej kwoty pomocy?

Odpowiedź: Akty prawa UE i krajowego nie przewidują celu, na jaki mają być wydatkowane środki - w odróżnieniu od wsparcia dla grup z perspektywy finansowej 2007–2013. Pomoc ma być elementem zachęty do tworzenia i rozwijania współpracy pomiędzy producentami rolnymi, a środki można przeznaczyć na wszystkie dopuszczalne prawem cele.

planie biznesowym nie powinno się w ogóle ujmować kwoty pomocy, co potwierdza wypracowana w ciągu ostatnich 2 lat praktyka w niektórych agencjach (ARR, teraz ARiMR). I wcale nie chodzi o to - jak twierdzą przedstawiciele ARiMR - że na etapie uznawania grupy przyznanie pomocy jest niepewne. Rzecz w tym, że po pierwsze, o uznanie mogą się starać grupy producentów rolnych, które w ogóle nie zamierzają występować o pomoc finansową w ramach PROW 2014–2020. Po drugie, jeśli już taki zamiar wyrażą, muszą mieć na uwadze fakt, że rozporządzenie UE nr 1305/2013 zobowiązuje kraje członkowskie do zapewnienia, że pomoc finansowa będzie przyznawana jedynie rentownym grupom i nie będzie stanowić wsparcia operacyjnego.
Masz pytanie – zadzwoń! 
Specjalnie dla naszych Czytelników zainteresowanych tematyką grup producentów rolnych w najbliższy czwartek, 9 sierpnia br., między godz. 11.00 a 13.00 w naszej redakcji będą dyżurować Mikołaj Baum i Roman Zapała – doradcy zajmujący się grupami producentów rolnych, którzy będą odpowiadać na pytania dotyczące uznawania grup i pomocy z PROW.
Zapraszamy do korzystania z porad pod numerem telefonu 61 869 06 23.


Picture of the author
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)