Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Prawo: Podział gospodarstwa po rozwodzie

Obrazek

Pytanie: Kilka lat temu wraz z żoną od teściów otrzymałem darowiznę gospodarstwa. Od pewnego czasu moje relacje z żoną znacznie się pogorszyły i planujemy rozwód. Dodatkowo teściowie robią wszystko, by odebrać przynależną mi część darowizny, powołując się na rzekomą moją rażącą niewdzięczność. Ostatnią sprawę sądową przegrali. Czy po rozwodzie będę mógł żądać podziału gospodarstwa?

adw. Mikołaj Pomin5 czerwca 2019, 08:00
Odpowiedź: Odwołanie wykonanej darowizny możliwe jest w zasadzie wyłącznie z powodu rażącej niewdzięczności obdarowanego. Samo oświadczenie o odwołaniu darowizny powinno przy tym być złożone najdalej po upływie roku od chwili dowiedzenia się o tej niewdzięczności. Wbrew pozorom, skuteczne odwołanie darowizny jest jednak bardzo trudne, bowiem nie zawsze złe relacje między darczyńcą i obdarowanym można uznać za rażącą niewdzięczność.

Obecnie darowane gospodarstwo stanowi składnik majątku wspólnego małżonków. Po rozwodzie jednak stanie się ono przedmiotem współwłasności, zatem każda ze stron będzie mogła żądać zniesienia współwłasności (w przypadku majątku byłych małżonków – podział majątku wspólnego). Zniesienie współwłasności może polegać na podziale fizycznym rzeczy (również gospodarstwa) lub przyznaniu w całości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty drugiego z nich albo na sprzedaży i podziale uzyskanej z tego tytułu kwoty. Wybór sposobu podziału należy do byłych małżonków.

Sam podział może być rzeczywiście sposobem na rozwiązanie konfliktów, jednak wyłącznie w przypadku, gdy zarówno, co do rozwodu, jak i podziału majątku są zgodni. W przeciwnym przypadku zarówno rozwód, jak i podział majątku mogą potrwać wiele lat, mnożąc dodatkowe problemy i koszty.

adwokat Mikołaj Pomin


Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Możesz zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe:


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)