Przyjmowanie gości przez dożywotnika

Pytanie: Na członka rodziny ustanowiono prawo dożywocia, tj. prawo do dożywotniego zajmowania części domu. W umowie nie napisano niczego na temat podejmowania gości. Uprawnionego jednak bardzo często odwiedzają różne osoby, również dość uciążliwe dla innych mieszkańców. Czy przyjmowanie gości jest jednym z praw uprawnionego z tytułu dożywocia?
Istotą tego typu umowy jest zatem nabycie nieruchomości przez jedną ze stron, przy czym niejako zamiast ceny lub obok niej, nabywca musi wywiązać się z określonych świadczeń. Strony mogą w inny sposób ustalić obowiązki nabywcy gospodarstwa.
Przykładowo, nabywca może obciążyć nieruchomość służebnością (użytkowaniem) ograniczoną do części nieruchomości, służebnością mieszkania, inną służebnością osobistą lub zobowiązać się do płacenia na rzecz zbywcy określonych świadczeń pieniężnych. Strony mogą też zastrzec dożywocie na rzecz osoby bliskiej zbywcy nieruchomości, np. żony, dziecka.
Istota uprawnień wynikających z dożywocia sprowadza się do możliwości korzystania z jej przedmiotu i to w zakresie umożliwiającym normalne funkcjonowanie. W tych ramach mieścić się powinno również prawo przyjmowania gości, o ile nie wykracza ono poza ramy przyjęte w danej społeczności. Podejmowanie gości powodujące zbyt duże uciążliwości dla pozostałych mieszkańców nieruchomości może być uznane za naruszenie praw wynikających z prawa dożywocia. Wszystko jednak zależy od okoliczności danej sprawy, które ostatecznie rozstrzygnąć będzie musiał sąd, jeśli strony nie dojdą do porozumienia w sprawie korzystania ze swych uprawnień oraz wspólnie zamieszkiwanej nieruchomości.
adw. Mikołaj Pomin
Masz pytanie do prawnika, jesteś naszym prenumeratorem? Może zadać je w poniższym formularzu. Nasz prawnik udzieli odpowiedzi tak szybko jak to możliwe: