Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Rozwiązanie umowy dożywocia

Obrazek

Pytanie: Podczas przekazywania nieruchomości ustanowiono prawo dożywocia na rzecz poprzedniej właścicielki, która miała się stać domownikiem. Jednak wnuk, który otrzymał gospodarstwo nie chce babci wpuścić do domu, spakował jej rzeczy i zażądał, by przeprowadziła się swej siostry. Czy domownikowi przysługują jakieś roszczenia w takiej sytuacji?

adw. Mikołaj Pomin24 listopada 2017, 14:27

Odpowiedź: Zgodnie z treścią art. 908 § 1 kodeksu cywilnego, w zamian za przeniesienie własności nieruchomości nabywca może zobowiązać się zapewnić zbywcy dożywotnie utrzymanie (umowa o dożywocie). W braku odmiennej umowy, powinien on przyjąć zbywcę jako domownika, dostarczać mu wyżywienie, ubranie, mieszkanie, światło i opał, zapewnić mu odpowiednią pomoc i pielęgnowanie w chorobie oraz sprawić mu własnym kosztem pogrzeb odpowiadający zwyczajom miejscowym. Obowiązkiem nowego właściciela jest zatem udostępnienie domownikowi nieruchomości, zgodnie z umową.

Domownik ma prawo dochodzić swych praw na drodze sądowej. W tym celu żądać przed sądem wykonania umowy, tj. umożliwienia niezakłóconego zamieszkiwania na nieruchomości. Jeżeli jednak z jakichkolwiek powodów wytworzą się między dożywotnikiem a obdarowanym takie stosunki, że nie można wymagać od stron, żeby pozostawały nadal w bezpośredniej ze sobą styczności, sąd na żądanie jednej z nich zamieni wszystkie lub niektóre uprawnienia objęte treścią prawa dożywocia na dożywotnią rentę odpowiadającą wartości tych uprawnień.
W wypadkach wyjątkowych sąd może na żądanie zobowiązanego lub dożywotnika, jeśli dożywotnik jest zbywcą nieruchomości, rozwiązać umowę o dożywocie. Odnosząc to do sytuacji opisanej w liście, była właścicielka może żądać od obdarowanego wnuka wykonania umowy, zamiany części świadczeń (np. prawa do zamieszkiwania) na rentę, a w ostateczności – rozwiązać umowę i żądać wydania całej nieruchomości. Ta ostatnia możliwość jest dla nabywcy najbardziej dolegliwa, gdyż oznacza definitywną utratę prawa własności do nieruchomości.Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)