Reklama zniknie za 11 sekund

Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Sawicki o obrocie ziemią w Jasionce

Obrazek

O obrót ziemią po 1 maja 2016 r. i sprzedaż bezpośrednią żywności zapytaliśmy ministra rolnictwa Marka Sawickiego.

Andrzej Sawa23 marca 2015, 14:20

Szef resortu rolnictwa pojawił się na corocznej konferencji Europejskiego Funduszu Rozwoju Polskiej Wsi, która odbyła się 21 marca w Jasionce koło Rzeszowa.

Uzyskaliśmy w odpowiedzi zapewnienia, że odpowiedni projekt zmian w ustawie o ustroju rolnym zostanie wprowadzony najpóźniej w I kwartale przyszłego roku. Ma być wzorowany na przepisach niemieckich i francuskich, preferencje w zakupie ziemi mają mieć np. sąsiedzi dla powiększenia swoich gospodarstw, młodzi rolnicy. Nabywca ma być wybierany według kryteriów ekonomicznych danego regionu kraju. Przy transakcjach kupna-sprzedaży istotny głos mają mieć izby rolnicze oraz samorząd terytorialny.

− Projekt ten jest już skierowany do komisji sejmowej – zapewnił minister.

Tymczasem – jak sprawdziliśmy – wspomniany projekt firmuje klub PSL. Rząd nie wypracował jeszcze w tej sprawie stanowiska. Projekt w tej sprawie złożyło też PiS już 2 lata temu, ale nikt się nim nie zajmuje. Projekt PSL przewiduje, że zmiany w ustawie mają wejść w życie po 3 miesiącach od ogłoszenia.

M. Sawicki również bardzo oględnie odniósł się do umożliwienia większych możliwości sprzedaży żywności bezpośrednio z gospodarstw. Powołał się na senacki projekt w tej sprawie, który umożliwia zbyt do poziomu 7 tys. zł rocznie bez opodatkowania, zaś po przekroczeniu tej granicy jej górny pułap na 150 tys. zł przy opodatkowaniu podatkiem obrotowym w wysokości 2%. Obowiązkowe byłoby prowadzenie ewidencji przez rolnika. Przeciwnikiem zliberalizowania takiej formy sprzedaży – deklarował Sawicki – jest minister finansów. Uzgodniono już, że w ten sposób będzie można sprzedawać nabiał, przetworzone owoce i warzywa – tutaj trwają jeszcze rozmowy z ministrem zdrowia. Najwięcej problemów będzie z mięsem i jego przetworami.
as1 z 2
− Projekt nowej ustawy o obrocie gruntami rolnymi jest już skierowany do komisji sejmowej – zapewnił minister.

− Projekt nowej ustawy o obrocie gruntami rolnymi jest już skierowany do komisji sejmowej – zapewnił minister.

2 z 2
Konferencja w Jasionce co roku przyciąga tłumy uczestników.

Konferencja w Jasionce co roku przyciąga tłumy uczestników.

Picture of the author
Autor Artykułu:Andrzej Sawa
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)