Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Prawo>Porady prawne>

Spór braci o dojazd do pola

Ja i mój brat jesteśmy współwłaścicielami działki dojazdowej, o którą się spieramy. Jak rozwiązać ten spór, bym nie miał w przyszłości kłopotów z dojazdem do pól?

adw. Mikołaj Pomin18 lipca 2020, 07:19
Jeżeli sporna działka nie może zostać podzielona w taki sposób, aby obie strony otrzymały drogę do swoich gruntów, pozostaje przydzielenie jej tylko jednej ze stron. Można spróbować rozwiązać spór w ten sposób, że jeden ze współwłaścicieli otrzyma ziemię na własność, na której ustanowiona zostanie służebność drogowa na rzecz drugiego z nich.


Taki kompromis można zawrzeć poza sądem, koniecznie w formie aktu notarialnego (umowa znosząca własność i oświadczenie o ustanowieniu służebności w innej formie są nieważne).

Jeżeli jednak żaden ze współwłaścicieli nie będzie chciał ustąpić, sprawa będzie musiała zostać rozwiązana przez sąd, który zadecyduje o sposobie jej zakończenia. W praktyce może się okazać, że ostatecznie zniesienie współwłasności nastąpi w opisany wyżej sposób, z tym że to sąd narzuci, któremu ze współwłaścicieli przypadnie ziemia i w jaki sposób drugi z nich będzie miał zapewniony dojazd do pól.

adw. Mikołaj Pomin


Picture of the author
Autor Artykułu:adw. Mikołaj Pomin
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)